Slovensko a EÚ

Maroš Šefčovič absolvoval verejné vypočúvanie v Európskom parlamente, FOTO

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v pondelok popoludní vo svojom úvodnom 15-minútovom prejave v rámci verejného vypočúvania v Európskom parlamente (EP) prezentoval svoje predstavy o tom, ako chce riadiť portfólio, ktoré mu pridelila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Ilustračný obrázok k článku Maroš Šefčovič absolvoval verejné vypočúvanie v Európskom parlamente, FOTO
12
Galéria

Šefčovič bol poverený riadením agendy medziinštituci­onálnych vzťahov a strategického výhľadu.

Proces vypočúvania viedol predseda Výboru EP pre ústavné veci (AFCO) a predošlý šéf EP Antonio Tajani. Slovenský eurokomisár priznal, že je preňho veľká česť byť opäť nominovaný do eurokomisie.

Pripomenul, že Slovensko si onedlho pripomenie 30. výročie nežnej revolúcie, ktorej hodnotami sa stále riadi, a upozornil na to, že nová exekutíva EÚ sa formuje v období veľkých výziev pre európsku politiku, ekonomiku a tiež obranu.

Podstatnú časť svojho prejavu venoval potrebe posilnených vzťahov medzi eurokomisiou a europarlamentom na základe dôvery a v záujme občanov EÚ. To bolo aj predmetom viacerých následných otázok zo strany poslancov, ktorí dostali priestor na otázky. „Je dôležité, aby Európsky parlament a Európska komisia mali osobitné partnerstvo a mohli sme strategicky spolupracovať s cieľom spoločne prispieť k lepšej budúcnosti Európy,“ uviedol.

Viacerí europoslanci žiadali od Šefčoviča napríklad podrobnosti v oblasti znižovania byrokratickej záťaže, za čo bude v EK tiež zodpovedný.

Šefčovič upozornil na to, že nechce mať „mechanický prístup“ pri presadzovaní pravidla „jeden za jeden“, čiže jeden zákon dnu, jeden von, a potvrdil, že znižovanie administratívnej záťaže neohrozí súčasné štandardy ochrany v sociálnej oblasti, zdravia a potravín.

Šefčovič avizoval, že chce v prvých dvoch rokoch svojho mandátu navštíviť národné parlamenty všetkých členských krajín EÚ. Hlavnou témou rokovaní má byť lepšia regulácia európskeho práva.

Šefčovič predstúpil v pondelok v Bruseli ako prvý z dezignovaných členov budúcej Európskej komisie pred poslancov Európskeho parlamentu. Ide o súčasť procesu verejných vypočúvaní, ktorého cieľom je preskúmať pripravenosť, schopnosti a morálnu integritu všetkých nominantov na pôsobenie v exekutíve EÚ.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Maroš Šefčovič v Európskom parlamente
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie