Webnoviny - Svet

Martikán má medailu z deviateho šampionátu v rade

WEBNOVINY.SK

SEU D´URGELL 13. septembra (WEBNOVINY) – Michal Martikán sa ani zo svojich deviatych majstrovstiev sveta vo vodnom slalome nevráti bez medaily v individuálnych pretekoch. K doterajším 4 zlatým, 1 striebornej a 3 bronzovým pridal v nedeľu v španielskom Seu d´Urgell v pretekoch C1 ďalší kov za 2. miesto. V Katalánsku prehral len so svojim veľkým rivalom Tonym Estanguetom z Francúzska, ktorý bol pod Pyrenejami suverénny. „Deväť medailí v rade nie je sranda, je to milé a teším sa tomu, ale raz sa aj táto séria musí skončiť. Po dnešku som však sklamaný. Dievčatám doma som totiž sľúbil dve zlaté medaily, navyše jazda mi nevyšla podľa predstáv,“ povedal Michal Martikán. Ten by v prípade zisku nedeľňajšieho zlata mohol vyrovnať rekordérov v počte vodnoslalomárskych titulov majstrov sveta Brita Richarda Foxa, ktorý slávil úspechy v kajaku, a kanoistu Jona Lugbilla z USA. Spolu s československou kajakárkou Ľudmilou Polesnou ho zdobia štyri tituly majstra sveta. Martikán svoju medailovú sériu začal v Nottinghame v roku 1995 bronzom, prvé zlato získal o dva roky neskôr v Tres Corroas. V Seu d´Urgell štartoval na druhom svetovom šampionáte, pred desiatimi rokmi bol bronzový.

Rodák z Liptovského Mikuláša bol po svojich nedeľňajších jazdách nespokojný, vedel, že mohol ísť rýchlejšie. Finálová jazda nebola podľa jeho predstáv. Zo striebra mal síce radosť, ale: „Je to síce medaila, no po tejto jazde s ňou nemôžem byť spokojný. Vedel som, že čas na úrovni 98 sekúnd by mohol stačiť na medailu, ale zároveň aj to, že na zlato asi nie. Vo finále som v hornej časti trate nešiel práve najlepšie, veľa som tam stratil,“ priznal Michal Martikán, ktorému nesedelo vzhľadom na držanie pádla ani rozloženie bránok. Trať vyhovovala skôr pravákom. Estanguet túto výhodu dokonale premenil, navyše išiel veľmi dobre a ďalší diel súboja so slovenskou jednotkou vyhral o 2,55 sekundy. „Trať bola dosť na točenie doprava, čo bola pre mňa menšia nevýhoda. Tonymu vychádzali bránky, išiel dobre, v porovnaní zo semifinále, kde tiež nešiel veľmi voľne, sa zlepšil o tri sekundy. Koľko získal vďaka tomu, že to bolo postavené pre pravákov, sa síce časovo nedá odhadnúť, lebo aj on s touto výhodou mohol urobiť chybu,“ priznal slovenský dvojnásobný olympijský víťaz.

V Seu d´Urgell mali Slováci takmer domáce prostredie, v hľadisku ich mohutne povzbudzovali členovia fanklubu z Liptova, ktorí merali dlhú cestu pod Pyreneje autobusom. „Bola to veľká podpora, cítili sme sa ako doma,“ pochválil fanúšikov Martikán.

Michal Martikán na majstrovstvách sveta:

1995 – Nottingham (V. Brit.): bronz, 1997 – Tres Corroas (Braz.): zlato, 1999 – Seu d´Urgell (Šp.): bronz, 2002 – Bourg St. Maurice (Fr.): zlato, 2003 – Augsburg (Nem.): zlato, 2005 – Penrith (Austr.): bronz, 2006 – Praha (ČR): striebro, 2007 – Foz do Iguassu (Braz.): zlato, 2009 – Seu d´Urgell (Šp.): striebro

Hochschornerovci zlatí, Škantárovci a Martikán strieborní

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM