red . Zo Slovenska

Maslová KRÍZA je späť! Zasiahne RAKETOVÝ nárast cien aj rastlinný olej a mäso?

Pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa výrazne zrýchlilo. Môžeme očakávať, že ceny niektorých potravín pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch.

Ilustračný obrázok k článku Maslová KRÍZA je späť! Zasiahne RAKETOVÝ nárast cien aj rastlinný olej a mäso?
10
Galéria
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Vysoká inflácia a vojna na Ukrajine ženú ceny pohonných látok, ale aj základných potravín, nahor. Olej, mlieko, pečivo či maslo sú už teraz poriadne drahé a bude to ešte horšie.

Inflácia a vojna

Pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa výrazne zrýchlilo. Môžu za to rastúce ceny agrokomodít a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu.

„Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch naďalej rásť silným tempom nad 10 %. Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín,“ uviedla to v analýze pre TASR Jana Glasová, analytička 365.bank.

Druhým spôsobom je podľa Glasovej priame zvyšovanie cien obilnín, keďže Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov pšenice a kukurice, ale aj rastlinných olejov. Ceny obilnín aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti pre vojnu prudko rastú.

„Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch. Vo februárových cenách, za ktoré máme teraz údaje, nie je totiž ešte zahrnuté zdraženie v dôsledku narušených dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska,“ dodala Glasová.

A čo rastlinný olej a mäso? Dočítate sa na druhej strane.

Prečítajte si aj

Základné potraviny
10
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM