Rastislav Búgel Rôzne

Máte v blízkosti pozemku dreviny? Na TOTO by ste nemali zabúdať

Vlastníci a užívatelia pozemkov v ochrannom pásme elektrických vedení by v súvislosti s kríkmi a stromami nemali zabúdať na svoje zákonné povinnosti.

Ilustračný obrázok k článku Máte v blízkosti pozemku dreviny? Na TOTO by ste nemali zabúdať
Zdroj: TASR

Podľa nich treba udržiavať kríky a stromy v tomto pásme, ako aj priamo pod vedeniami, do maximálnej výšky troch metrov. Zároveň je nevyhnutné udržiavať bezlesie v šírke štyroch metrov po oboch stranách elektrického vedenia. Občanov na to opäť upozorňujú webové stránky viacerých bratislavských mestských častí.

Ak stromy a kríky prerastajú výšku troch metrov, musí vlastník, nájomca alebo správca nehnuteľnosti zabezpečiť ich orezanie, resp. vyrezanie. „O nevyhnutné vypnutie vedenia z bezpečnostných dôvodov pre prípad výrubu a orezu porastov je nutné požiadať v lehote minimálne 25 dní pred plánovanou realizáciou prác na Západoslovenskej distribučnej (ZSDIS), a.s., u príslušného špecialistu správy podľa obce,“ uvádza sa vo výzve.

Orezy drevín s priemerom do piatich centimetrov sa môžu vykonávať celoročne, s väčším priemerom iba v období od 1. apríla do 30. septembra príslušného roka. Pokiaľ ide o výruby drevín v ochrannom pásme, a to z dôvodu bezpečnej prevádzky elektrických sietí, sú možné len od 1. októbra do 31. marca príslušného roka. Ešte predtým je však treba informovať o tom príslušné orgány. Následné využitie drevnej hmoty po oreze alebo jej likvidácia je v plnej kompetencii a zodpovednosti vlastníka nehnuteľnosti.

„V období hniezdenia chránených druhov živočíchov sa výrub a orez drevín nevykonáva,“ upozorňuje výzva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM