Webnoviny - Svet

MATOVIČ: Fico, buď chlap a plať škody zo svojho

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Obyčajní ľudia vyzývajú expremiéra a predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica, aby dal verejnosti verejný prísľub, že krytie vzniknutej škody na majetku štátu pre protiústavnosť dvoch opatrení prijatých za jeho vlády bude v prvom rade platiť z vlastného. Štyria poslanci, ktorí sa do Národnej rady SR dostali na kandidátke SaS, výzvou reagujú na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR, že poisťovne nemusia svoj zisk použiť v zdravotníctve a na rozhodnutie o neprípustnosti vyvlastňovania pozemkov pri výstavbe diaľnic. „Náprava rozhodnutí Ficovej vlády bude mať veľmi negatívny dopad na štátne financie, keďže hrozí, že uplatnené náhrady škôd sa môžu vyšplhať na závratných 30 miliárd korún, čo je, pre lepšiu predstavivosť, približne 20-tisíckrát vyššia škoda ako bola škoda spôsobená pridelením bytu pánu ministrovi Jánovi Figeľovi,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede poslanec Igor Matovič.

Podľa názoru Obyčajných ľudí Fico konal v obidvoch prípadoch úmyselne. „Žiadny skúsený právnik by nerobil niečo, o čom dopredu vie, že je to protiústavné,“ zdôraznil Matovič a Ficovi odkázal, aby bol chlap. „Nie je predsa možné, aby politik úmyselne spôsobil škodu obrovského rozsahu, ale na jej krytie sa skladali po drobných všetci ľudia a firmy cez vyššiu DPH, či iné dane a poplatky,“ uviedol. Ako tvrdí, aj toto je jeden z príkladov, že ich návrh na hmotnú zodpovednosť politika za spôsobenú škodu je správny a jeho zavedenie do praxe nevyhnutné.

Obyčajní ľudia podľa Matoviča veria, že Fico „nebude zbabelec,“ ale postaví sa problému čelom ako chlap. „Veríme, že uzná v plnej miere svoju vinu a nebude si vymýšľať žiadne detinské výhovorky. Veríme, že svojím rozhodnutím nepotvrdí to, čo vyhlásil, že jemu nezáleží na nejakom majiteľovi záhradky, to je, že mu na právach obyčajných ľudí nezáleží,“ vyhlásil.

Poslanci sú kritickí aj k Ústavnému súdu SR, ktorého rozhodnutie síce privítali, ale odsudzujú dlhodobé nekonanie vo veci. „Domnievame sa, že odďaľovaním rozhodnutia až na obdobie po voľbách Ústavný súd pomohol Robertovi Ficovi dokonať jeho podlý čin,“ dodal

O tom, že dočasné mimoriadne opatrenia pri výstavbe diaľnic a ciest pre motorové vozidlá sú v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi, rozhodlo plénum ÚS v stredu. Z rozhodnutia vyplýva, že ani štát či iný subjekt nemôže stavať diaľnice a cesty na pozemkoch, ktoré mu nepatria. "Právna úprava umožňuje vznik situácie, keď vlastníci nemôžu svoj majetok de facto užívať, vytvára aj neprimeraný tlak na všetkých vlastníkov a porušuje aj právo na pokojné užívanie vlastníctva,“ konštatoval ÚS v odôvodnení rozhodnutia, voči ktorému nemožno podať odvolanie. Ústavný súd v stredu rozhodol aj o tom, že zdravotné poisťovne nemusia vracať vytvorený zisk do poskytovania zdravotníckych služieb. O jeho použití môžu rozhodovať autonómne. Ústavný súd konštatoval, že napadnuté ustanovenia nie sú v súlade s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými predpismi,

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM