Webnoviny - Svet

Matovičovci chcú byť v ďalších voľbách na chvoste kandidátky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci za hnutie OĽaNO sa dohodli, že ak budú kandidovať aj v budúcich parlamentných voľbách, svorne sa zaradia na chvost kandidátky.

„Celý zvyšný priestor dáme k dispozícii ľuďom, ktorí nemajú s politikou nič spoločné, aby sa voliči mohli slobodne rozhodnúť, koho si prekrúžkujú a aby sme dali priestor novým ľuďom,“ povedal pre agentúru SITA predseda hnutia Igor Matovič.

Ako dodal, týmto spôsobom sa zároveň vytvorí tlak na poslancov, aby sa snažili svoj mandát využiť naplno.

V marcových voľbách sa napriek volebnému úspechu a zisku 16 poslaneckých kresiel s výnimkou štvorice Obyčajných ľudí do parlamentu prekrúžkoval jediný kandidát – Branislav Škripek, ktorý bol na 64. mieste kandidátky. Matovič to však za zlyhanie svojho projektu nepovažuje.

„Musím priznať, že my sme kandidátku skladali v takom duchu, že tých známejších sme posúvali dopredu čo najviac,“ povedal s tým, že voliči pri krúžkovaní výber budúcich poslancov de facto potvrdili.

Matovič založením OĽaNO koncom roka 2011 reagoval na znenie volebného zákona, ktoré neumožňuje uchádzať sa o miesto v parlamente mimo kandidátky politickej strany či hnutia.

Sám sa spoločne s ďalšími členmi hnutia zaradil na chvost kandidátky, zvyšné miesta dal k dispozícii nezávislým kandidátom s tým, že o tom, kto sa dostane do Národnej rady SR, majú rozhodnúť predovšetkým preferenčné hlasy, nie poradie na kandidátke.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM