Webnoviny - Svet

Matovičovci majú záujem o miesto podpredsedu NR SR

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by chceli v parlamente obsadiť niekoľko miest predsedov výborov, vzpierať sa nebudú ani stoličke podpredsedu parlamentu.

„Samozrejme, ak by nám malo pripadnúť miesto podpredsedu, nepovieme, že ho nechceme. (…) Po odbornej stránke máme kvalitný tím, bola by škoda, keby sme nemali niekoľko miest predsedov výborov,“ povedal dnes pre agentúru SITA líder hnutia Igor Matovič.

Matovič tvrdí, že medzi poslancami hnutia sú ľudia, ktorí by vedeli funkciu podpredsedu snemovne dôstojne zastávať. „Mám svoj tip, ale neprezradím ho,“ vyhlásil s dodatkom, že on sám o túto funkciu záujem nemá. Uvažovať o tom, v ktorých výboroch by mohli poslanci za OĽaNO obsadiť predsednícke stoličky, je podľa Matoviča predčasné. Myslí si, že sa rozhodne podľa toho, aké miesta ponechá opozícii Smer-SD a následne sa dohodnú opozičné kluby.

Poznamenal, že z hľadiska parlamentnej matematiky im niekoľko predsedníckych postov prináleží, ale záležať bude na tom, ako bude so svojou väčšinou narábať Smer-SD. „Záleží, aký valec Robert Fico osedlá. Myslím, že minimálne na začiatku sa bude správať konštruktívne,“ nádeja sa.

Naďalej sa však obáva, že Fico postupne podľahne peniazom a moci. Poukázal pritom na Ficov výrok, že v politike, najmä medzinárodnej, nejde o hodnoty, ale vždy o záujem, ekonomiku a moc.

Hoci OĽaNO sa profiluje ako združenie nezávislých osobností, hnutie podľa Matoviča bude mať poslanecký klub a jeho členovia budú spolupracovať pri analýze zákonov. Poukázal na skutočnosť, že jednotlivec sa v množstve hlasovaní orientuje len veľmi ťažko. „Keď chce byť poslanec v obraze, musí sa spoľahnúť na informácie od svojich kolegov.“

Členovia klubu obyčajných sa podľa Matoviča budú usilovať hľadať spoločné postoje, považuje však za normálne, ak niektorí poslanci budú hlasovať po svojom. Nebude mu teda prekážať ani prípadné spoločné hlasovanie so Smerom-SD v niektorých otázkach. „Preto som to robil, aby som v parlamente vytvoril ostrovček slobody, aby poslanci mohli hlasovať podľa kvality zákonov a vlastného presvedčenia,“ do­dal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM