Webnoviny - Svet

Maximálne odvody sa zvýšia, dávky neporastú

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov na platenie poistného na sociálne poistenie na 5-násobok priemernej mzdy sa neprejaví na vyšších maximálnych dávkach. Agentúre SITA to potvrdila zastupujúca riaditeľka mediálneho odboru rezortu práce a sociálnych vecí Andrea Devánová. Pri výpočte nemocenských dávok sa tak naďalej zohľadní vymeriavací základ najviac vo výške 1,5-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Sociálna poisťovňa tak osobe, ktorá zaplatí sociálne odvody z maximálneho základu 3 722,5 eura, vypočíta dávku nemocenského poistenia zo sumy 1 116,75 eura. V prípade dôchodkových dávok a dávky v nezamestnanosti sa bude maximálna výška dávky naďalej určovať z trojnásobku priemernej mzdy, teda zo sumy 2 233,5 eura, hoci odvody sa budú platiť až zo sumy 3 722,5 eura.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie má zostať naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Od začiatku budúceho roka sa však zvýši maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti, dôchodkové poistenie a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zmena bude aj v tom, že maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia sa bude stanovovať vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a nie ako v súčasnosti k 1. júlu kalendárneho roka.

Maximálne vymeriavacie základy pre platenie odvodov na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zvýšila od januára 2008 ešte bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Išlo vtedy o nárast z trojnásobku priemernej mzdy na Slovensku na jej štvornásobok. Odvody, ktoré sa platia zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy, sa však odvtedy pri výpočte dôchodku, či dávky v nezamestnanosti nezohľadňujú. Tomanová pritom maximálny vymeriavací základ pre platenie nemocenského poistenia ponechala vo výške 1,5-násobku priemernej mzdy na Slovensku, pričom odvody platené z takejto sumy sa v plnej miere zohľadňujú vo výške nemocenských dávok.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM