Webnoviny - Svet

Mečiar ponúka Simonovi odbornú pomoc

WEBNOVINY.SK

Vladimír Mečiar Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Ľudová strana-HZDS už zaplatila za predvolebné letáky, ktoré pôvodne uhradilo ministerstvo pôdohospodárstva na čele ešte s Vladimírom Chovanom (ĽS-HZDS). Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Vladimíra Chovana (ĽS-HZDS) dalo podľa súčasného šéfa rezortu Zsolta Simona vytlačiť a zaplatilo za tlač predvolebných letákov ĽS-HZDS, pričom malo ísť oficiálne o letáky na Agrokomplex. Išlo o 25 000 letákov za 8 250 eur. Podľa Simona sa letáky za štátne peniaze tlačili v máji.

„Pokiaľ ide o kauzy na ministerstve pôdohospodárstva, som rád, že sa iné nenašlo. A predpokladám, že sa ani iné nenájde. Je to obyčajné hlúpe nedorozumenie, kde ozaj o tlač letákov požiadalo HZDS prostredníctvom zamestnanca ministerstva. Ten neoznámil miesto fakturácie, preto ten, čo to robil, nafakturoval ministerstvu. Omylom to bolo preplatené. Prišla refakturácia sem, refakturácia je vyplatená. Nemal nikto záujem podvádzať, ani urobiť manuálny kiks. A som rád, že nám môžu vytknúť len osemtisíc eur v dobe, keď terajší minister pôdohospodárstva, aj minister životného prostredia zakrýva a nič nerobí s miliardami, ktoré sú deficitom,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Mečiar upozornil Simona, že nemá zabúdať, že ĽS-HZDS preberalo rezort po ňom, a vie, čo našli. "Ak chce, aby to išlo od aféry k afére, nemáme problém, lebo sme si vedomí, že sme sa snažili robiť čestne a bez afér. Z toho boli aj tie časté výmeny na ministerstve. Aby sme sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám. Nikto z nás nechcel nič podobné,“ uviedol Mečiar. Zároveň priznal, že problém s tlačou letákov sa nemal stať.

"Ale išlo o omyl, ktorý sa napravil, nie o priamy úmysel, ani snahy získať. Dnes, keď hovorí o týchto osemtisíc eur, som rád. Ale nehovorí o tom, že ruší DPH na predaj z dvorov, nehovorí o tom, že chce zrušiť ochranu pozemkov, a pôdu 1. triedy znížiť na 10 centov poplatku za 1 meter štvorcový. Komu tým chce pomôcť? O tom sa nehovorí, že revitalizuje všetkých, ktorí tam boli do r. 2006 a boli zodpovední za množstvo chýb. My sme nerobili z nich senzácie,“ zdôraznil Mečiar. Zároveň si poťažkal na poľnohospodárov, ktorí sa mu odvďačili za každoročné dvíhanie podpory štátu tým, že sa vo voľbách na to vykašľali. „Dnes, keď vám krátia dotácie, priestor pre poľnohospodársku a vidiecku politiku, už ste na vidieku a v poľnohospodárstve spokojní?“ opýtal sa.

Simon na ministerstve nemá podľa Mečiara odborníkov, preto mu ponúka pomoc. "Oni do veľmi veľa pozícii obsadzovali zo straníckych pozícií, národnostných pozícií. A keď sme prišli do Slovenského pozemkového fondu, veď tam po chodbách išla väčšinou maďarčina. A to nebola len jazyková bariéra, ktorá tam vznikala, ale aj tento stranícky záujem usmerňoval toky peňazí, potom, kde išlo, koľko, ako to bolo robené. Tak to sú také zaujímavé momenty, ktoré hovoríme, ak chceš robiť dobrú politiku, zbieraj i rozumy. Ak tie rozumy sme dnes dosť veľa skoncentrovali, tak prečo ten náš potenciál len zo straníckych dôvodov nevyužiť, keď my sami si nárok na majetok nerobíme,“ vyhlásil šéf ĽS-HZDS.

Mečiar Simonovi ponúka korektnú spoluprácu. „Zatiaľ, pokiaľ viem, tak napríklad v Štátnych lesoch SR vyhodili všetkých z HZDS. Nechali smerákov a esenesákov. Ale sú hrdí na to, že tí, ktorí boli nominanti HZDS, boli vyhodení. Bohužiaľ, z tej masy, ktorá tam bola, my sme mali len šesť ľudí. Ostatní boli nominanti iných strán. Pokiaľ ide o terajšieho generálneho riaditeľa, ktorého poveril, tak sú mi veľmi dobre známe nielen jeho väzby na SMK, ale aj jeho väzby na Smer,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM