Jakub Forgács Ostatné športy

Slovensko skončilo vďaka Vlhovej v medailovej bilancii krajín na 5. mieste. Kraľovali Švajčiari a Nóri.

Ilustračný obrázok k článku Medailová bilancia Slovenska na MS? Vďaka Vlhovej 3 cenným kovom sme na krásnom mieste
23

Slovensko skončilo v medailovej bilancii krajín na 45. majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Are na delenom piatom mieste. Vďaka Petre Vlhovej získalo kompletnú medailovú zbierku, keď na striebro v alpskej kombinácii nadviazala v druhý týždeň podujatia zlatom v obrovskom a bronzom v špeciálnom slalome.

Medailové zrkadlo ovládli Nórsko a Švajčiarsko, obe krajiny vybojovali dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Po 11 súťažiach skončili na tretej priečke reprezentanti USA (2–0–2), domáci Švédi obsadili delené deviate miesto (0–1–0).

Rakúsko získalo v Are najviac cenných kovov – až osem, ale zlatej medaily sa dočkalo až v záverečný deň MS vďaka triumfu Marcela Hirschera v mužskom slalome. Tým sa posunulo s bilanciou 1–4–3 na štvrté miesto pred trio Taliansko, Francúzsko, Slovensko (1–1–1). Alpská veľmoc si tak aspoň trochu napravila reputáciu. „Koniec dobrý, všetko dobré. Za Slovenskom by sme v medailovom zrkadle neradi skončili. Máme osem medailí, ostatní maximálne štyri. Ukázali sme, že máme veľmi, veľmi silný slalomový manšaft. A Marcel je neskutočný,“ citovala agentúra APA slová prezidenta Rakúskeho lyžiarskeho zväzu (ÖSV) Petra Schröcksnadela.