Správy Zo Slovenska

Medzi Prešovom a Košicami začne premávať 9 nových rýchlovlakov: Tu sú prvé podrobnosti!

Na trati Prešov-Košice začnú premávať od 6. marca nové zrýchlené vlaky. Zhruba 40 km vzdialenosť medzi týmito dvomi mestami absolvujú len s jednou zastávkou v Kysaku.

Ilustračný obrázok k článku Medzi Prešovom a Košicami začne premávať 9 nových rýchlovlakov: Tu sú prvé podrobnosti!
Foto: Ľubomír Hudačko

Cestujúci sa tak dostanú vlakom z Prešova do Košíc v dopravných špičkách za rovnaký čas ako autom. Karol Martinček, člen predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) uviedol, že prepojenie Prešova a Košíc rýchlovlakmi je logické. Prepravný prúd je denne 30 000 až 40 000 cestujúcich. V súčasnosti ľudia preferujú automobily. Dôvodom je, že doteraz tu nefungovala preprava na koľajniciach schopná previezť ľudí v komforte a v krátkom čase. To by sa malo od marca zmeniť.

9 nových expresných vlakov

„Na nový grafikon sa nám podarilo so správcom infraštruktúry nasadiť deväť nových expresných vlakov, ktoré spoja Prešov s Košicami. Budú vedieť prepraviť cestujúcich od 29 do 40 minút. Našou snahou je obslúžiť tento región lepšie, efektívnejšie a hlavne v prospech pasažierov,“ povedal Martinček.

Iniciátorkou zrýchleného vlakového spojenia do Košíc bola prešovská primátorka Andrea Turčanová. „Ide o impulz, ktorý si dáva za cieľ zvýšiť podiel cestovania hromadnou verejnou dopravou medzi Prešovom a Košicami. Cestujúci vo vlakoch sa vyhnú dopravným kolónam a zápcham,“ povedala Turčanová.

Ako budú jazdiť?

Mesto Prešov na svojej webstránke už zverejnilo nový grafikon. Prvý zrýchlený vlak na trase Prešov – Košice vyrazí v utorok 6. marca ráno o 6.00 h z prešovskej Hlavnej stanice a do Košíc dorazí o 6.29 h. Ďalšie zrýchlené vlaky z Prešova budú odchádzať o 7.09 h, 8.11 h, 14.21 h a 16.17 h. Odchody z Košíc budú mať zrýchlené vlaky o 6.14 h, 15.14 h, 16.14 h a 17.15 h.

Doposiaľ medzi Prešovom a Košicami premávali len osobné vlaky, okrem rýchlika do Bratislavy a rýchlika súkromného prepravcu do Prahy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM