Webnoviny - Svet

Medzinárodný festival horských filmov nemá víťaza

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/AP POPRAD 17. októbra (WEBNOVINY) – Po prvýkrát v 18-ročnej histórii Medzinárodného festivalu horských filmov porota neudelila Grand Prix. Rešpektujúc úroveň a kvalitu Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, ktorý je súčasťou Medzinárodnej aliancie horského filmu, s rešpektom k predchádzajúcim ročníkom festivalu a udeleným Grand Prix sa porota rozhodla neudeliť žiadnemu filmu cenu Grand Prix, pretože žiaden zo súťažných filmov nebol natoľko výnimočný, zdôvodnila svoje rozhodnutie medzinárodná porota. „Nie je to až tak neobvyklá vec na festivaloch, ale nie je to štandardný postup. Zhodli sme sa na tom všetci traja. V posledných rokoch dostali túto cenu naozaj výnimočné filmy, teraz sme taký nenašli,“ povedal na tlačovej besede v Poprade predseda festivalovej poroty Martin Ciel.

Udelenie Grand Prix niektorému zo 40 súťažných filmov by mohlo podľa Ciela v konečnom dôsledku tomu filmu ublížiť. Porota však podľa štatútu festivalu udelila štyri plnohodnotné ceny a s tým porota nemala problém. „Na ceny tam bolo dosť filmov, ale nebola tam žiadna bomba, ako po uplynulé roky,“ uviedol Ciel. V posledných rokoch podľa Ciela pribúdajú filmy, ktoré mapujú „exotické“ kultúry. Filmárom už nejde len o zobrazenie extrémnych výkonov, ale aj o zobrazenie života miestnych ľudí z horských oblastí, čo Ciel vníma pozitívne. Na druhej strane Ciel odporúča filmárom, aby sa dôslednejšie venovali príprave filmu ešte pred samotným nakrúcaním. „Film na medzinárodnom festivale zaboduje, keď má nejakú metaforu, nadčasovosť a keď je internacionálny a to už musí byť v scenári,“ povedal Ciel.

Rozhodnutie poroty nevníma riaditeľka festivalu Mária Hámorová ako sklamanie. „Rozhodnutie poroty je pre mňa dôležité, je ich a ja ho plne rešpektujem,“ povedala pre SITA Mária Hámorová. Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov je podľa nej dôležitá cena. Neudelenie Grand Prix nemôže podľa nej poškodiť festivalu, naopak „latka festivalu je tak vysoko, že skôr by mohla poškodiť zle udelená Grand Prix,“ dodala Hámorová.

Porota Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade v zložení Martin Ciel (Slovensko), Mario Corradini (Taliansko) a Magda Ziaja (Poľsko) udelila Cenu za šport francúzskemu filmu Škótske ľady – „Hľadanie Nessie“ za zobrazenie lezenia ako zábavy pomocou dynamickej montáže, hudby a atmosféry. Cenu za sfilmovanie prírody a kultúr si z Popradu odnáša austrálsky film Na chvíľu Mongolom. Český film No. 9 – Manasli 8163 získal Cenu za osobný výkon za autentické stvárnenie výstupu na Manaslu. Za filmové stvárnenie sily vážne bez akéhokoľvek sentimentu si film z Veľkej Británie K dúhe odnáša cenu za vnútornú silu. Porota udelila aj jedno Čestné uznanie brazílskemu filmu Medzi nami za neobvykle, teda pomocou animácie, jednoducho a bezprostredne zobrazený problém príznačný pre hory a horolezectvo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM