Webnoviny - Svet

Megapodvod na obrane spľasol, nový šéf Glváč sa prerátal

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Predražený deväťmiliónový tender na štvorročné poistenie áut armádnych vozidiel je v skutočnosti lacnejší ako za éry smeráckych ministrov obrany.

Informovala o tom TV Markíza v Televíznych novinách.

„Suma je nadhodnotená cca o štyri milióny eur,“ konštatoval v pondelok na tlačovej konferencii minister obrany Martin Glváč. Novinárom povedal, že za sumu 186 eur ročne, za ktorú povinne poistilo bývalé vedenie jednu Škodu Fabia s objemom motora 1,4 litra, by si on poistiť nenechal.

Smer poistil armádne autá drahšie

Podľa bývalého šéfa Úradu pre investície a akvizície MO SR Pavla Líšku, ktorý tender podpisoval, sa Glváč zabudol zmieniť, že predchádzajúci ministri zo Smeru-SD poisťovali tie isté autá o niekoľko eur drahšie. „Tú Fabiu, o ktorej rozprával, poisťovali v roku 2009 za 206,68 eura,“ uviedol pre Markízu Líška.

Glváč v pondelok na tlačovej konferencii žiadal vyvodenie politickej zodpovednosti. Jeho predchodca Ľubomír Galko sa teraz pýta za čo, keďže daňovým poplatníkom ušetril na celej flotile armádnych vozidiel nemalé peniaze.

TV Markíza porovnala novú zmluvu so starou a vyplynulo, že drvivá väčšina áut v novej zmluve by bola poistená lacnejšie ako pri starej zmluve. Za menej peňazí dokonca poistil rezort vnútra policajné Fabie, ktoré sú využívané denne pri policajných výjazdoch a naháňačkách, takže je väčšie riziko, že s nimi spôsobia dopravnú nehodu.

Ministerstvo obrany v utorok informovalo, že neporovnávali starú zmluvu s novou, ale s trhovými cenami. Bežný občan si povinné zmluvné poistenie na uvedené Fabie dokáže vybaviť aj za menej ako sto eur, Glváč sa bude snažiť takúto sumu dosiahnuť na novom tendri na poistenie armádnej flotily.

Údajné sporné verejné obstarávanie odsúhlasila vtedajšia predsedníčka vlády Iveta Radičová, ktorá bola zároveň poverená riadením ministerstva. Agentúre SITA to potvrdil poverený hovorca ministerstva obrany Milan Vanga.

Predražené poistenie odsúhlasila Iveta Radičová

Radičová totiž vo februári schválila plán obstarávania zákaziek na rok 2012, súčasťou ktorého bolo aj verejné obstarávanie na povinné zmluvné poistenie. Bývalá premiérka sa v pondelok bránila s tým, že verejné obstarávanie, ktorým by sa zabezpečilo povinné zmluvné poistenie, bolo nutné spustiť.

Ale súčasne platil jej rozkaz nepodpisovať žiadnu zmluvu až do nástupu nového ministra obrany. „Ak bolo niečo podpísané, tak to bolo proti môjmu rozkazu,“ pripomenula expremiérka agentúre SITA. Vanga potvrdil, že Radičová zakázala podpisovať zmluvy.

„Iveta Radičová podpísala dňa 2. decembra 2011 úlohový list, ktorým s okamžitou platnosťou pozastavila všetky prebiehajúce procesy vo verejnom obstarávaní a s tým súvisiace uzatváranie zmlúv. Zároveň oznámila, že pokračovať v týchto procesoch bude možné až po jej písomnom schválení,“ povedal.

Už o desať dní neskôr predložil Úrad pre investície a akvizície MO SR najprv vedúcemu služobného úradu a následne aj Ivete Radičovej informačnú správu nadväzujúcu na jej úlohový list. V informačnej správe sa navrhuje odsúhlasiť pokračovanie verejných obstarávaní uvedených v prílohe k informačnej správe a odsúhlasiť uzavretie z nich vyplývajúcich rámcových dohôd aj realizačných zmlúv.

„Verejné obstarávanie na povinné zmluvné poistenie s predpokladanou hodnotou deväť mil. eur bolo uvedené vo všetkých prílohách k tejto informačnej správe. O dva a pol mesiaca neskôr – 21. februára 2012 – Iveta Radičová schválila Plán obstarávania zákaziek na rok 2012 s výhľadom na roky 2013 a 2014. Verejné obstarávanie na povinné zmluvné poistenie bolo súčasťou takto schváleného plánu,“ vysvetlil Vanga.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM