Webnoviny - Svet

Mella na Slovensko nedeportujú, v Belize mu darovali slobodu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Karol Mello ide na slobodu. Súd v belizskom meste San Pedre zamietol vydavací rozkaz a označil ho za nezákonný.

Pre TV Markíza to uviedla belizská nezávislá novinárka Janette Chanona, píše sa na portáli tvnoviny.sk.

Posledné pojednávanie súdu, ktorý mal rozhodnúť o vydaní Karola Mella do vlasti, bolo 2. augusta. Pojednávanie napokon odročili na piatok.

Podľa právneho zástupcu Slováka Godfreyho Smitha musia belizské orgány dokázať, že Karol Mello predstavuje pre miestnych obyvateľov „bezpečnostnú hrozbu“.

Mello medzitým zostával vo väzbe. „Predmetom pojednávania je jednoducho rozhodnúť o tom, či je môj klient Karol Mello – slovenský občan s trvalým pobytom v Belize – zadržiavaný legálne alebo ilegálne,“ cituje Smitha belizská televízna stanica Channel 5.

Ako dodáva, Belize nemá so Slovenskou republikou podpísanú dohodu o vzájomnom vydávaní podozrivých zločincov a miestne orgány preto musia dokázať, že Karol Mello je pre Belizanov nebezpečný.

„My si myslíme, že nie je,“ vyhlásil prominentný advokát, ktorý v minulosti pôsobil aj ako belizský minister zahraničných vecí.

Prípad Karola Mella

Karola Mella zadržali 11. júla popoludní v San Pedro v štáte Belize. Išlo o celosvetovú akciu Interpolu, do ktorej bola zapojená aj slovenská polícia.

Prípad vyvolal rozruch po tom, ako sa Slovák napriek zadržaniu v Poľsku po niekoľkoročnom úteku opäť dostal rozhodnutím súdov na slobodu. Je obžalovaný z objednávky vraždy v prípade, v ktorom namiesto údajnej plánovanej obete prišli o život žena a dieťa.

Obvinený je aj z vraždy niekdajšieho bossa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho, ktorého zabili v roku 2004 a v ďalších dvoch prípadoch vrážd Jozefa G. a Františka M.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM