Barbara Dallosová Kultúra

Mená účinkujúcich sú vonku: Aha, čo všetko uvidíme na jubilejných Kremnických gagoch!

Obľúbený festival humoru a satiry zaplní uličky historického mestečka už onedlho. Aké lákadlá sľubujú organizátori, čí nos pribudne do Uličky slávnych nosov a prečo sa na jednom pódiu stretnú Lasica s Polívkom?

Ilustračný obrázok k článku Mená účinkujúcich sú vonku: Aha, čo všetko uvidíme na jubilejných Kremnických gagoch!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Festival humoru a satiry bol v máji zaradený medzi najlepšie európske festivaly a poctený prestížnou značkou EFFE Label 2015–2016. To by mohol byť akýsi narodeninový darček. Tento rok budú totiž Kremnické gagy písať svoj jubilejný, 35. ročník.

Ako sme vás informovali už minulý mesiac, prvým zverejneným menom line-upu bol samozrejme headliner. Hlavným lákadlom jubilejných gagov má byť Y2T & Chamäleon Productions so šou s názvom LEO. Toto vystúpenie prináša festival Kremnické gagy ako historicky prvý na Slovensku.

Hoci oficiálny program s časovým harmonogramom ešte svetlo sveta neuzrel, organizátori už prezradili mená účinkujúcich. Okrem antigravity-show LEO sa o program v Kremnici postarajú desiatky sólistov i zoskupení zo Slovenska, okolitých krajín, no i opačného konca sveta.

Uvidíme:

 • Z Nového Zélandu priletí zabaviť deti i dospelých pouličný klaun Fraser Hooper.
 • Žonglérsku virtuozitu spojenú s rock´n rollom predvedie Asaf Barsella z Izraela a živú atmosféru s balkánskou hudbou a tancom vytvoria v uliciach mesta rumunské bubeníčky s názvom Barbarossa.
 • Malých i veľkých divákov poteší bábkový Circus Dobronka v podaní maďarského divadla Mesebolt.
 • Deti a rodičov rozveselí Divadlo dobré kávy s Cirkusom prdítko a Naivné divadlo z Liberca ich očarí rozprávkou O beránkovi, který spadl z nebe. Divadlo Polárka z Brna zahrá klasickú Commedie dell´arte aneb Kdo zachrání Isabelu? a Spolek Kašpar pantomimickú klauniádu Borisa Hybnera Bluff.
 • Hudobným ťahákom bude legendárny folkový spevák Pepa Nos, ale aj nová hudobná formácia The Priester Sisters či čoraz populárnejšia česko-slovenská kapela Voila! so Zdenkou Trvalcovou.
 • Zrejme najväčším lákadlom sa pre návštevníkov Kremnice stane Divadlo Bolka Polívky a jeho komédia s autobiografickými prvkami DNA, v ktorej excelujú otec Bolek a dcéra Anna Polívková.
 • Z domácich produkcií bude dominovať Štúdio L+S s inscenáciami Listy Emilovi a Mínus dvaja, v ktorej sa na javisku Šapitó Európa stretnú dve najväčšie osobnosti česko-slovenského humoru Milan Lasica a Bolek Polívka.
 • Radošinské naivné divadlo uvedie divadelnú grotesku o legendárnom filmovom komikovi Busterovi Keatnovi alias Frigovi – Sláva.
 • Aktuálnu autorskú satiru na pomery v školstve …a za dvere!!! zahrá Divadlo oProti zo Senice, politický humor dovezie v inscenácii Zápisky dôstojníka červenej armády divadlo Commedia z Popradu, provokatívnu tragikomédiu na vytriezvenie Opití predvedie Mestské divadlo zo Žiliny a Bratislavské bábkové divadlo sa bude s deťmi túlať Prstom na mape.
 • Na festival sa vrátia aj populárne improvizácie v česko-slovenskom dueli Slam poetry s Jakubom Folvarčným a Jurajom Tabačekom.
 • Po prvýkrát boli do programu Kremnických gagov zaradení aj najlepší slovenskí stand-up-isti v špeciálne zostavenom programe Hlodomor v zastúpení Daniel Čistý, Samo Trnka, Lujza Schrameková, Matej Adámy a Michael Szatmary.
 • Improvizácie karikaturistov: Juraj Cajchan (SWE), Tsocho Peev (BG), Istvan Kelemen (HU), Břetislav Kovařík (CZ), Rasťo Visokai (SK), Mikuláš Sliacky (SK) a Malgorzata Lazarek (PL). Súčasťou festivalu bude t. r. aj retrovýstava karikatúr z medzinárodnej súťažnej výstavy Archikatúra (1992–96).
 • Návštevníkov festivalu tiež priláka atraktívna expozícia obrazov, malieb, grafík, fotografií a karikatúr inšpirovaných fenoménom Polívka pod názvom Bolek.
 • Obnovená bude aj stála expozícia Múzea Gýča Gýča v Kremnici zostáva, pripravuje sa dokonca reštart: Všetko je odklepnuté, spokojný je aj primátor pod názvom Pozri sa, v čom žijeme! Do Uličky slávnych nosov pribudne umelecký reliéf známeho slovenského ilustrátora a karikaturistu Svetozára Mydla, ktorému bude venovaný aj komponovaný program Daniela Heviera, Mydloviny.

Čítajte tiež:

Kremnické gagy OBRAZOM: Takto vyzeral 34.ročník festivalu humoru a satiry!

foto: Kremnické gagy 2014

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie