Správy Zo Slovenska

Menili ste zdravotnú poisťovňu? Nezabudnite to NAHLÁSIŤ, inak vám hrozí POKUTA!

Zmenu treba nahlásiť zamestnávateľovi, ale aj obvodnému lekárovi. A termíny sa blížia.

Ilustračný obrázok k článku Menili ste zdravotnú poisťovňu? Nezabudnite to NAHLÁSIŤ, inak vám hrozí POKUTA!
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zmenu zdravotnej poisťovne od nového roka treba oznámiť svojmu zamestnávateľovi najneskôr do ôsmich dní od zmeny, teda do 8. januára. Ak má poistenec viacerých zamestnávateľov, je potrebné túto zmenu oznámiť všetkým, pripomína Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Na čo všetko myslieť?

„O zmene informujte aj vášho ošetrujúceho lekára. Hlavne v prípade, ak máte schválenú alebo nedočerpanú liečbu v predchádzajúcej poisťovni, kde je potrebná žiadosť od ošetrujúceho lekára na pokračovanie liečby,“ uviedla manažérka komunikácie štátnej poisťovne Eva Peterová. Upozornila, že pokiaľ svoju povinnosť poistenec zanedbá, môže mu Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu do výšky 331 eur.

Poistenec je tiež povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára kalendárneho roka platiteľa poistného, ak sa zmenil po podaní prihlášky a nie je totožný s platiteľom na prihláške.

Zmena IBAN-u

Zdravotná poisťovňa upozornila, že ak je poistenec samoplatcom zdravotného poistenia a poistné platí trvalým príkazom, nemal by zabudnúť na zmenu IBAN-u novej zdravotnej poisťovne. Odporúča skontrolovať aj výšku platieb. Od januára 2023 sa totiž zvýšila minimálna výška preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie pre samoplatiteľov a samostatne zárobkovo činné osoby na 84,77 eura.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM