Webnoviny - Svet

Menšiny môžu dostať na kultúru viac peňazí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Národnostné menšiny môžu získať na projekty z úradu vlády na budúci rok 4,5 milióna eur, čo je o 500 tisíc eur viac ako v roku 2011.

Podpredseda vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel dnes zverejnil výzvu na predkladanie žiadostí na rok 2012 – Kultúra národnostných menšín.

Výzva sa týka poskytovania dotácií v pôsobnosti Úradu vlády SR s cieľom zachovania, vyjadrenia, ochrany a rozvoja identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín na území Slovenskej republiky.

Program Kultúra národnostných menšín 2012 sa delí na niekoľko oblastí – umelecké aktivity, umelecká tvorba, vzdelávacia, kultúrno-osvetová a záujmová činnosť, vydavateľská činnosť, kultúrne aktivity medzinárodného významu a multikultúrneho charakteru.

Podávať žiadosti o finančnú podporu je možné iba na projekty, ktoré sa uskutočnia v roku 2012. Gestorom programu je Sekcia národnostných menšín Úradu vlády SR. Výzva je určená pre všetky typy neziskových organizácií, pre obce a nimi zriadené organizácie, pre vysoké školy a pre podnikateľské subjekty, ale aj pre fyzické osoby.

Najviac je vyčlenených pre maďarskú menšinu

Najviac, 2 470 000 eur, je vyčlenených pre maďarskú národnostnú menšinu. Pre rómsku je to 576 000 eur, českú 176 000 eur. Najmenej môže získať srbská menšina – 20 000 eur, moravská – 24 000 eur a bulharská – 34 000 eur.

Minimálna suma jednej dotácie je 400 eur, maximálna suma jednej dotácie je určená podľa jednotlivých podprogramov a oblastí, pohybuje sa medzi 3 000 eurami na menšie festivaly a 75 000 eurami na periodiká. Minimálna suma spolufinancovania tiež závisí od podprogramu a oblasti programu, pohybuje sa od päť do 30 percent celkového rozpočtu projektu.

Termín predkladania žiadostí je do 15. februára 2012. Podrobné informácie o podaní žiadostí, kritériách, potrebných dokumentoch a potvrdeniach, elektronická registrácia žiadostí, termíny vyhodnocovania žiadostí aj zloženie komisií sú zverejnené na webovej stránke www.vicepremier.sk – v rubrike Dotácie. Agentúru SITA informoval Jozef Švolík, poradca, Kancelária podpredsedu vlády SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM