Webnoviny - Svet

Mertiňák s Čermákom už vo finále štvorhry vo Valencii

WEBNOVINY.SK

VALENCIA 7. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák postúpili už do finále štvorhry na turnaji ATP World Tour 500 Valencia Open v španielskej Valencii (dotácia 2,019 milióna eur, tvrdý povrch Greenset v hale). Tretí nasadený česko-slovenský pár zdolal v prvom sobotňajšom semifinále nenasadených Rumunov Victora Hanesca a Horiu Tecaua za 67 minút 7:5, 6:3. Ich fináloví súperi vzídu z dvojíc Eric Butorac, Rajeev Ram (USA) – Marcel Granollers-Pujol, Tommy Robredo (Šp.). Týmto úspechom si Mertiňák s Čermákom opäť viac priblížili účasť na londýnskom koncosezónnom turnaji ATP World Tour Finals (22. – 29. novembra), kde bude štartovať osem najlepších deblových párov na svete za rok 2009.

Slovák a Čech zvýšili svoj náskok na poslednej postupovej 8. priečke pred Poliakmi Mariuszom Fyrstenbergom a Marcinom Matkowským už na 225 bodov. Držitelia štyroch tohtoročných turnajových titulov z antuky (Acapulco, Stuttgart, Umag, Bukurešť) si môžu v tohtoročnom poradí Doubles Team Rankings 2009 ešte výraznejšie polepšiť. V prípade finálového úspechu vo Valencii sa poľským prenasledovateľom vzdialia až na 425 bodov. Už teraz majú vo Valencii istotu spoločnej prémie 40 800 eur. Aktuálne finále je pre Mertiňáka s Čermákom už siedmym spoločným na okruhu ATP v tomto roku. Okrem štyroch víťazných zatiaľ dvakrát neuspeli – na antuke v čilskom Viňa del Mar a pred dvoma týždňami v hale v Moskve.

Neskorší víťazi Mertiňák a Čermák dobre vstúpili do semifinále, keď po brejku vo štvrtom geme viedli 3:1 a vzápätí zvýšili na 4:1. Ich súperi sa potom dotiahli na 4:4, ale koncovka setu opäť lepšie vyšla favoritom – zvíťazili v ňom 7:5. Mertiňák a Čermák sa potom rozbehli a po ďalšom potvrdenom brejku viedli v druhom dejstve 3:0. To už bol rozhodujúci náskok. Za stavu 5:3 išiel česko-slovenský tandem na podanie a zápas už doviedol do úspešného konca. Víťazi využili tri zo siedmich brejkových možností, zdolané duo sa tešilo z brejku jediný raz.

Štvorhra – semifinále: František Čermák, Michal Mertiňák (3-ČR/SR) – Victor Hanescu, Horia Tecau (Rum.) 7:5, 6:3 za 67 minút

Aktuálny tohtoročný rebríček ATP World Tour Doubles Team Rankings: *1. Bob Bryan, Mike Bryan (USA) 9560 bodov, *2. Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (Kan./Srb.) 9310, 3. Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (India/Bah.) 5950, 4. Lukáš Dlouhý, Leander Paes (ČR/India) 5740, 5. Lukasz Kubot, Oliver Marach (Poľ./Rak.) 3660, 6. Max Mirnyj, Andy Ram (Biel./Izr.) 3550, 7. Wesley Moodie, Dick Norman (JAR/Belg.) 3295, *8. František Čermák, Michal Mertiňák (ČR/SR) 3200, 9. Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Poľ.) 2975, 10. Bruno Soares, Kevin Ullyett (Braz./Zimb.) 2470, 11. Julian Knowle, Jürgen Melzer (Rak.) 2430 – nik ďalší sa už ani teoreticky nemôže kvalifikovať.

Pozn.: Prvé štyri páry už majú istotu práva účasti na podujatí ATP World Tour Finals 22. – 29. novembra v Londýne pre osem najlepších dvojíc. Mertiňák a Čermák ešte môžu tento týždeň vo Valencii získať 200 bodov za prípadný triumf v nedeľňajšom finále, čím by sa posunuli na 7. miesto.

*Páry označené hviezdičkou ešte môžu tento týždeň bodovať.

Rozdelenie bodov do rebríčka štvorhry na budúcotýždňovom záverečnom turnaji ATP World Tour Masters 1000 v parížskej hale Bercy: titul: 1000 finále: 600 semifinále: 360 štvrťfinále: 180 osemfinále: 90

1. kolo: 0

Pozn.: Páry nasadené do osemfinále v prípade prehry vo svojom úvodnom zápase nebodujú. Mertiňák a Čermák musia „premazávať“ svoj najhorší z 18 hodnotených výkonov v podobe 90 bodov, takže za prehru v 1. kole či osemfinále by vôbec nebodovali, za prehru vo štvrťfinále by im pribudlo "rozdielových“ 90 bodov atď.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM