Zo Slovenska

Mestá začínajú s odvozom vianočných stromčekov, dobre ich odzdobte

Po sviatku Troch kráľov je odzdobenie vianočného stromčeka definitívnou bodkou za sviatkami. Väčšina miest už ponúka pomoc s ich likvidáciou.

Ilustračný obrázok k článku Mestá začínajú s odvozom vianočných stromčekov, dobre ich odzdobte
5
Galéria
Zdroj: TASR

Presný rozpis odvozu a likvidácie vianočných stromčekov si určuje každé mesto zvlášť, pričom potrebné informácie nájdete na príslušných webových stránkach. Obyvatelia Bratislavy môžu ukladať vianočné stromčeky ku zberným hniezdam, ku stanovištiam zberných nádob, alebo ich priviesť a bezplatne odovzdať v zbernom dvore.

„Zber stromčekov začneme vykonávať od 9.1.2017 v Starom Meste, následne sa bude pokračovať v ostatných mestských častiach. Presný deň odvozu v danej mestskej časti nevieme určiť, pretože bude závisieť od počtu stromčekov a voľných kapacít určených na túto úlohu,“ Bratislava24.sk informoval Matej Ruščin zo spoločnosti OLO, a. s.

Poslúžia na teplo

Vianočné stromčeky, ktoré počas sviatkov zdobili príbytky Banskobystriča­nov, poslúžia aj tento rok na výrobu tepla.

„Žiadame obyvateľov, aby boli disciplinovaní a z hľadiska efektívnej likvidácie ukladali vianočné stromčeky bez ozdôb vedľa kontajnerov na zber komunálneho odpadu. Ich odvoz bude zabezpečený jedenkrát do týždňa na každej ulici, od 9. januára do 5. februára 2017,“ informuje Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ.

Zber vianočných stromčekov sa v Trenčíne začne 10. januára. Mestská rozpočtová organizácia Mestské hospodárstvo a správa lesov ich bude zbierať vždy v utorok až do 14. februára.

Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, stromčeky budú zbierať zo stanovíšť nádob na komunálny odpad zo sídliskových častí mesta (nie z lokalít individuálnej bytovej zástavby). Vianočné stromčeky je tiež možné bezplatne odovzdať v zberných dvoroch na Zlatovskej a Soblahovskej ulici.

Považskej Bystrici sa začne so zberom vianočných stromčekov 9. januára, zbierať ich budú vždy v pondelok až do konca marca. „Chceme požiadať obyvateľov mesta, aby stromčeky, ktoré musia byť kompletne zbavené ozdôb, vykladali na viditeľné miesto k nádobám na komunálny odpad, a to najskôr v nedeľu ráno, aby nedochádzalo k nadmernému znečisťovaniu týchto priestorov,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.

Palivo i hnojivo

Ako dodala, stromčeky budú sústreďovať v areáli spoločnosti Mestské lesy Považská Bystrica, kde ich zoštiepkujú. Takto získaný materiál sa ekologicky využije ako palivo alebo hnojivo.

„V prípade, že občania tento termín nestihnú, použitý vianočný stromček môžu odviezť na zberný dvor v lokalite Zámostie, alebo môžu využiť aj zberné miesta v Orlovom, na Dedovci, v Milochove a v Považskej Teplej,“ doplnila považskobystrická hovorkyňa.

Spoločnosť KOSIT aj tento rok ponúka bezplatný odvoz vianočných stromčekov v rámci Košíc.

Zber bude realizovaný od 7.1.2017 do 28.2.2017. Riadne odzdobené vianočné stromčeky je potrebné ukladať ku hniezdam s kontajnermi v lokalitách s rodinnými domami (IBV) na miesta určené mestskými časťami.

Vhodný zelený odpad bude odvezený do Kompostárne mesta Košice, kde bude tento bio odpad zhodnotený a časť poputuje na energetické zhodnotenie.

Živé stromčeky môžu obyvatelia odniesť počas otváracích hodín aj na zberné dvory, ktoré ako zberová spoločnosť prevádzkujeme.

Ilustračné foto, TASR

Odvoz vianočných stromčekov
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM