Webnoviny - Svet

Mesto Prešov by malo získať nových investorov

WEBNOVINY.SK

Prešov Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková PREŠOV 7. októbra (WEBNOVINY) – V Prešove by mali investori vytvoriť v krátkom čase nové pracovné miesta. Ako vo štvrtok informovala hovorkyňa prešovskej radnice Iveta Adamová, prešovský primátor Pavel Hagyari absolvoval v tomto týždni niekoľko rokovaní, ktoré tomu nasvedčujú.

Holandská spoločnosť CTP a.s., ktorá má už dva roky vo svojom vlastníctve 40-hektárový pozemok v časti Grófske, tu plánuje postaviť súkromný priemyselný park. Do dvoch rokov by tu malo nájsť prácu 1 200 ľudí. Americká spoločnosť LEAR Corporation Seating Slovakia, s.r.o., ktorá v Prešove vyrába kovové rámy do autosedadiel, plánuje rozšíriť svoje výrobné kapacity. V júni budúceho roka by sa tam malo zamestnať ďalších 150 ľudí.

Hagyari je spokojný so záujmom investorov o Prešov a uviedol, že môžeme očakávať aj naplnenie priemyselného parku IPZ Prešov – Záborské. „Mesto Prešov sa postupne začína stávať zaujímavým pre investorov. V priebehu dvoch mesiacov očakávame rozhodnutie ďalšieho veľkého investora do priemyselného parku IPZ s potenciálom viac ako 1 000 pracovných miest.“

Podľa hovorkyne Adamovej holandská spoločnosti CTP a.s., ktorá v Európe zamestnáva 30 tisíc ľudí v 36-tich priemyselných parkoch, mala v pláne v Prešove investovať ešte pred dvomi rokmi. Jej zámery posunula kríza. Zástupca spoločnosti Martin Fedor informoval, že výhodou spoločnosti je, že zastupuje viacerých zahraničných výrobcov. Nezameriava sa pritom na logistiku, ale výlučne na výrobu. Mená konkrétnych investorov, ktorí tu plánujú vybudovať výrobné prevádzky zatiaľ neuviedol z dôvodu obchodného tajomstva. S mestom rokoval o stimuloch a pomoci pri etablovaní parku, najmä v súvislosti s rozšírením mestskej hromadnej dopravy. Primátor prisľúbil, že im vyjde v ústrety zrýchlením administratívnych procesov.

Spoločnosť Lear, ktorá sa v Prešove etablovala v roku 2007 a v súčasnosti zamestnáva okolo 800 pracovníkov, chce postaviť novú halu na výrobu komponentov pre automobilový priemysel. Jej zástupca požiadal prešovského primátora, aby stavebné konanie trvalo čo najkratšie, pretože s výstavbou haly by chceli začať už v novembri tohto roku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM