Webnoviny - Svet

Mestom biodiverzity pre rok 2010 sú Želiezovce, Prievidza skončila tretia

Slovenským Hlavným mestom biodiverzity pre rok 2010 sa stalo mesto Želiezovce. Mesto si získalo titul nielen za výsledky dokumentujúce nasadenie mesta pri ochrane prírody, ale aj zaujímavými projektmi podporujúcimi ochranu drevinnej vegetácie. Rok 20

Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – V mnohých európskych krajinách sa organizovalo množstvo podujatí zameraných na podporu ochrany biodiverzity. Na Slovensku sa nezisková organizácia Regionálne environmentálne centrum pripojila k medzinárodnému projektu „Podpora ochrany prírody a biodiverzity v mestských oblastiach: Európska cena Hlavné mesto biodiverzity.“ Prioritnou témou súťaže v tomto roku bola totiž osobitne téma zeleň v meste. Okrem Slovenska sa projekt realizuje v Nemecku, Francúzsku, Maďarsku, Španielsku. Jednou z aktivít projektu je podpora a motivácia mestských samospráv k ochrane prírody a biodiverzity cez súťaž “Hlavné mestá biodiverzity”.

Na Slovensku bolo oslovených 139 miest, ktoré sa mohli zapojiť do súťaže. Podmienky účasti splnilo 20 miest. Na zapojenie sa do súťaže postačovalo vyplnenie a predloženie dotazníka, ktorý pokrýval päť nasledujúcich oblastí: územná a druhová ochrana, zeleň v sídle, voda, lesy a poľnohospodárstvo, plánovacie nástroje a organizácia, vzťahy s verejnosťou a environmentálne vzdelávanie s celkovo 31 otázkami a 10 ukazovateľmi. Zároveň bolo možné v každej z hore uvedených tém uviesť dva projekty, ktoré mesto v danej oblasti realizuje. Počet bodov, ktoré jednotlivé mestá mohli získať bol daný súčtom bodov za odpovede v dotazníku a za predložené projekty, ktoré hodnotil Národný poradný výber. Súťažilo sa v troch veľkostných kategóriách, podľa počtu obyvateľov. V kategórii do 10-tisíc obyvateľov vyhrali spomínané Želiezovce, ktoré sa stali aj celkovým víťazom. Druhá skončila Kremnica a tretie mesto Vysoké Tatry. Prvé miesto v kategórii od 10-tisíc do 50-tisíc obyvateľov obsadili Michalovce, druhý je Senec a tretia Dubnica nad Váhom. V kategórii nad 50-tisíc obyvateľov zvíťazila Nitra, druhá je Trnava a tretia Prievidza.

Celkovým víťazom súťaže vo Francúzsku sa stalo mestečko zo severu krajiny Grande-Synthe s 21 408 obyva­teľmi, ktoré preukázalo príkladné opatrenia na ochranu biodiverzity, napriek silne industriálnemu prostrediu, kde sa nachádza. V Španielsku sa celkovým víťazom súťaže stala obec Real Sitio de San Ildefonso s 5 725 obyvateľmi, nachádzajúca sa 80 km severne od Madridu v strede Španielska, osobitne za príkladný prístup k ochrane voľne žijúcich druhov. Maďarské Hlavné mesto biodiverzity v roku 2010 je mesto Tata s 24 000 obyva­teľmi, kde nachádza odpočinok každoročne približne 40 000 migrujúcich husí. Súťaž ešte nie je ukončená v Nemecku, kde by mal byť známy víťaz v najbližšom čase.

Vzájomná návšteva víťazných miest sa predpokladá v jarných mesiacoch budúceho roku. Najzaujímavejšie a najinšpirujúcejšie príklady krokov zameraných na ochranu a zveľaďovanie biodiverzity na Slovensku a z ďalších štyroch európskych krajín – Francúzska, Nemecka, Maďarska a Španielska, kde sa súťaž realizuje, sa spracujú do spoločnej publikácie, ktorá bude k dispozícii už koncom roka 2010. Táto publikácia bude obsahovať aj všeobecné informácie o miestnej biodiverzite a bude dostupná v elektronickej a tlačenej verzii.

Súťaž sa bude realizovať aj v roku 2011, predpokladá sa obmena dotazníka o iné témy z oblasti biodiverzity, do súťaže sa budú môcť zapojiť všetky slovenské obce a mestá. Vyhlásenie súťaže bude pravdepodobne v januári 2011.

Agentúru SITA o výsledkoch súťaže informovala Zuzana Hudeková z Regionálneho environmentálneho centra Slovensko.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM