Webnoviny - Svet

Mestská rada v Košiciach navrhuje znížiť výdavky o dva milióny eur

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 9. októbra (WEBNOVINY) – Škrty vo výdavkoch mesta Košice vo výške dva milióny odporučila eur mestská rada prijať mestskému zastupiteľstvu na zasadaní, ktoré bude koncom októbra, v rámci štvrtej zmeny tohtoročného rozpočtu. Mesto totiž očakáva do konca roka ďalší výpadok v príjmovej časti rozpočtu – vyše 1,5 milióna eur. Cieľom škrtov je zachovať stabilitu rozpočtu. Ak poslanci návrh schvália, menej peňazí pôjde na dopravu, kultúru a šport. O päť percent menej dostanú aj mestské časti z podielových daní – po úprave to bude 8 390 501 eur. Znížia aj plánované výdavky na projekt Európske hlavné mesto kultúry.

Príjem z podielových daní mesta navrhujú opätovne znížiť o ďalší predpokladaný tohtoročný výpadok na výnose dane z príjmov fyzických osôb, ktorého časť štát poukazuje obciam, vo výške viac než 1,5 milióna eur. Okrem toho odhad tohtoročných príjmov Košíc z predaja nehnuteľností vo vlastníctve mesta by sa mal redukovať o 500 000 eur.

„Návrhom na štvrtú zmenu rozpočtu reagujeme na aktuálny, naďalej nepriaznivý vývoj situácie. Navrhované kroky sú potrebné a smerujú k zosúladeniu príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu. Redukciu navrhujeme v oblastiach, v ktorých realizácia dotknutých aktivít v tomto roku nie je nevyhnutná a úspora je možná. Naopak, v niektorých prípadoch, kde to považujeme za odôvodnené, odporúčame výdavky zvýšiť," vyjadril sa primátor mesta Košice František Knapík.

Celkový rozpočet mesta na tento rok by bol po navrhovanej úprave rozpočtu 135 571 566 eur, v čom už je však zahrnutý aj krátkodobý úver 3 774 247 € na výstavbu biokompostárne. Poslanci definitívne o škrtoch rozhodnú na svojom najbližšom zasadnutí koncom októbra.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM