Webnoviny - Svet

Mexičania chcú vyrobiť loptu s minikamerami

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP MÉXICO CITY 28. júna (WEBNOVINY) – Tím mexických dizajnérov sa pokúša vyvinúť futbalovú loptu, v ktorej budú zabudované kamery a senzory. Technologická vymoženosť by mala pomôcť rozhodcom pri posudzovaní nejasných situácií.

„Snažíme sa vymyslieť absolútnu novinku, ktorá by navždy mohla zmeniť vyhodnocovanie nejasných momentov,“ povedal šéf vývojárov Alberto Villarreal, ktorý sa promptne snaží zareagovať na niektoré sporné okamihy zo svetového šampionátu v Juhoafrickej republike. Rozhodcovia na MS 2010 už niekoľkokrát obrali strelcov o regulárne presné zásahy či naopak niekomu prisúdili gól neprávom.

Loptu Jabulani, s ktorou sa hrá na majstrovstvách sveta v JAR, kritizujú najmä brankári pre jej vlastnosti. Jabulani je špecifická tým, že nepredvídateľne mení trajektóriu svojho letu, čím spôsobuje gólmanom nemalé problémy. „Inovácie v súvislosti s vývojom nových lôpt boli v ostatných rokoch len povrchové. My sa snažíme o niečo nové,“ dodal Villarreal, ktorý sa so štyrmi kolegami pokúša zabudovať do lopty miniatúrne kamery, čipy a senzory. Vynálezcovia musia teraz nájsť vhodný materiál pre výrobu lopty, ktorý by bol odolný voči prudkým úderom z kopačiek futbalistov a ochránil by senzory aj pred odrazmi od bránkových konštrukcií.

Alberto Villarreal drží detaily výrobného procesu v tajnosti a svoj patent chce ponúknuť niektorej veľkej spoločnosti približne o dva roky. Hrozí mu však, že Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) nemusí loptu schváliť ako oficiálnu.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM