Webnoviny - Svet

MF SR neuvažuje o mimoriadnom zdanení bánk

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR neuvažuje nad mimoriadnym zdanením bánk a finančných inštitúcií, ktoré chce prostredníctvom parlamentu presadiť opozičný Smer-SD. „Ministerstvo financií neuvažuje o použití takéhoto nástroja,“ vyhlásil na štvrtkovej konferencii venovanej finančnému riadeniu podnikov štátny tajomník rezortu financií Branislav Ďurajka. Podľa neho totiž nie je zdravé, aby mal niektorý sektor v rámci ekonomiky špeciálne dane, pokiaľ na to nie je ekonomický dôvod. Zároveň dodal, že potreba navýšenia príjmov na vykrytie verejných výdavkov nie je dostatočne dobrý dôvod na špeciálne dane pre ktorýkoľvek sektor.

Návrh mimoriadne zdaniť banky a finančné inštitúcie ponúkol expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico súčasnej vláde ako alternatívu k ohlásenému balíčku úsporných opatrení. S takýmto krokom nesúhlasí ani guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch. „Osobne na to nejaký veľký dôvod nevidím z ekonomického hľadiska,“ uviedol Makúch s tým, že prípadné politické dôvody komentovať nebude. Pripomenul pritom však, že slovenské banky nepotrebovali po prepuknutí finančnej krízy žiadne štátne prostriedky na záchranu. Nevidí preto objektívny dôvod na získavanie dodatočných zdrojov z bánk. Za úplne nesystémový prvok označil tento zámer aj bývalý guvernér centrálnej banky a v súčasnosti veľvyslanec SR v OECD Ivan Šramko. Podľa jeho slov by takýto krok narušil systém a bol by precedensom.

Opozičný Smer-SD chce predložiť návrh, ktorý bude smerovať k mimoriadnemu zdaneniu bánk a finančných inštitúcii do 18. októbra. Sadzbu, ktorou by mali byť dodatočne zaťažené banky a finančné inštitúcie, expremiér Robert Fico zatiaľ nekonkretizoval, v stredu však uviedol, že výnos z tohto kroku by mohol zodpovedať zhruba 80 % očakávaných príjmov zo „zdražovania“, ktoré podľa jeho slov pripravuje súčasná vláda. Smer-SD chce zároveň navrhnúť aj ustanovenie, ktoré by bankám malo zabrániť, aby mohli preniesť dodatočné zaťaženie na svojich klientov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM