Webnoviny - Svet

MF znižuje odhad rastu na budúci rok o percentuálny bod

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Pomalší rast ekonomiky spôsobí výpadok príjmov vyše 200 mil. eur. Priznalo to ministerstvo financií SR, ktoré v piatok zverejnilo mimoriadny revíziu svojej makroekonomickej prognózy. Znížilo v nej prognózu hospodárskeho rastu Slovenska na budúci rok o jeden percentuálny bod na 3,4 %. Znížili sa aj prognózy na ďalšie roky. Na rok 2013 o 0,5 per­centuálneho bodu na 3,7 % a na rok 2014 o 0,3 % na 3,9 %. Pre tento rok ministerstvo financií zrevidovalo odhady z júnových 3,6 % na aktuálnych 3,3 %. Odporúčame Banky znižujú odhad rastu slovenskej ekonomiky

„Pomalší rast ekonomiky by mal spôsobiť výpadok príjmov na úrovni 202 mil. eur v roku 2012. Výdavky by mali ostať takmer bez zmeny, nakoľko v horších časoch dochádza k poklesu úrokov. Táto úspora by mohla vykompenzovať zvýšenie dávok v nezamestnanosti. Inštitút finančnej politiky preto odporúča vytvorenie dodatočnej rezervy vo výške 146 mil. eur nad rámec existujúcej rezervy 95 mil. eur v návrhu štátneho rozpočtu,“ uvádza v revidovanej makroprognóze Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Horší vývoj hospodárstva sa má podpísať aj pod vývoj zamestnanosti

Pôvodné odhady rastu zamestnanosti na tento rok ministerstvo znižuje o 0,1 percentu­álneho bodu na 1,5 % a na budúci rok až o 0,5 percentu­álneho bodu na 0,3 %. Inflácia by mala byť mierne pomalšia v tomto a budúcom roku zhodne o 0,1 percentu­álneho bodu, na úrovni 4 % v tomto roku a 3,4 % v budúcom roku.

Inštitút finančnej politiky v rámci prognózy simuloval aj dva krízové scenáre

Prvý scenár znamená naplno prepuknutie dlhovej krízy, ktorá by zasiahla aj Slovensko. V roku 2012 by to znamenalo dodatočný tlak na verejné financie zhruba v sume 86 mil. eur s tým, že tento tlak by sa v ďalších rokoch stupňoval. V roku 2013 až na takmer 250 mil. eur. Ďalší, ešte negatívnejší scenár, predpokladá celosvetovú krízu vrátane prasknutia bubliny v Ázii a politického patu v USA. To by mohlo vytvoriť dodatočný tlak 116 mil. eur v budúcom roku a ďalších 315 mil. eur v roku 2013.

Inštitút priniesol aj potenciálne opatrenia, ako tieto prípadné výpadky vykryť

Ide predovšetkým o nepopulárne opatrenia typu zrušenia výnimky 10 % sadzby dane z pridanej hodnoty, zvýšenia dane z pridanej hodnoty z 20 na 21 %, zvýšenie dane z nehnuteľností o 50 %, rušenie výnimiek pri energetických daniach či zvyšovania spotrebných daní na tvrdý alkohol, pivo a víno. Na výdavkovej strane navrhuje napríklad zrušenie dotácií stavebného sporenia, reformu sociálnych dávok, prepúšťanie a podobne.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM