Dominika Pacigová Regióny Rôzne

Michal (23) vyrobil bicykel s dutým dreveným rámom: Dostane sa na slovenský trh?

Drevo je zázračným materiálom. Dá sa z neho vyrobiť všeličo. Popradčan preniesol dizajnérske predstavy do hmotného materiálu a zhotovil atypický bicykel.

Ilustračný obrázok k článku Michal (23) vyrobil bicykel s dutým dreveným rámom: Dostane sa na slovenský trh?
6
Galéria
Foto: Michal Iždinský

Michal Iždinský (23) pochádza z Popradu. Je študentom Technickej univerzity vo Zvolene na drevárskej fakulte. V bakalárskej práci navrhol už štvrtý prototyp dutého dreveného rámu bicykla, ktorý vnáša do cyklistiky kúsok ekológie.

Dve vášne dohromady

K drevu ho priviedol otec, ktorý je jeho veľkou podporou. Prírodný materiál sa stal nielen jeho vášňou, ale i srdcovkou. Neskôr sa začal venovať horkej cyklistike. Rozhodol sa skĺbiť dohromady drevo s ekologickým športom. „Drevo je všestranne využiteľný materiál s výbornými vlastnosťami a ekologickým spracovaním. To bolo hlavnou myšlienkou, ale vyrobiť plný rám mi prišlo neatraktívne. Rozhodol som sa, že časť bude dutá,“ prezradil Iždinský.

Spočiatku sa nemal od čoho odraziť. Prvý rám navrhol pred siedmimi rokmi. Vtedy však nemal také vedomosti, aké má dnes. „Na začiatku som navrhol geometriu rámu, ktorú som podporil technickou dokumentáciou a výrobným postupom. Ďalej som musel vybrať správnu drevinu, čo zahŕňalo štúdium. Zvolil som u nás najpružnejšiu jaseň. Výroba sa neobišla bez štúdia či výberu lepidiel a náterových hmôt, aby bol rám trvalo pevný a odolný voči vonkajším vplyvom,“ dodal mladý Popradčan s tým, že mnohí dodnes neveria, že tento typ bicykla je vhodný na každodenný transport.

Zdroj: YouTube.com

Náročná konštrukcia

Jeho cieľom bolo vyrobiť dutý drevený rám bicykla, ktorý by mal hrúbku steny nosného trojuholníkového rámu šesť milimetrov s hmotnosťou do troch kilogramov. To sa mu podarilo. Počas výroby, ktorá je ekologická a nezaťažuje životné prostredie, sa stretol s mnohými komplikáciami. „Najťažšie bolo navrhnúť celý technologický postup. Ide o pomerne zložitú konštrukciu. Mám iba základné vybavenie stolára, takže výroba bola zdĺhavá a náročná,“ vysvetlil a doplnil, že najťažším krokom bolo vyrobiť dutiny nosného trojuholníkového rámu a zadnú spodnú vidlicu.

Momentálne plánuje pokračovať diplomovou prácou, v ktorej sa bude zaoberať ďalším vývojom a skúšaním rámu. Sníva taktiež o výrobe a predaji takýchto bicyklov. „Chcel by som znížiť jeho hmotnosť. Či sa takýto typ bicykla dostane do obchodov neviem, ale pevne verím, že si nájde priazeň u podobných nadšencov ako som ja,“ uzavrel Iždinský.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM