Webnoviny - Svet

Michel Platini zostáva prezidentom UEFA

WEBNOVINY.SK

Michel Platini krátko po svojom znovuzvoleníFoto: SITA/APPARÍŽ 22. marca (WEBNOVINY) – Prezidentom Európskej futbalovej únie (UEFA) zostáva Michel Platini. Rozhodli o tom aklamáciou delegáti všetkých 53 členských krajín vrcholnej futbalovej inštitúcie starého kontinentu počas utorňajšieho XXXV. riadneho kongresu FIFA v Paríži.

Päťdesiatpäťročný Platini, pre ktorého to bude druhé štvorročné obdobie, bol vo voľbách jediným kandidátom, jeho potvrdenie vo funkcii tak malo viac-menej formálny charakter. Kapitána majstrov Európy z roku 1984 Platiniho prvý raz zvolili do funkcie v roku 2007 na 31. kongrese UEFA v nemeckom Düsseldorfe. Vtedy 77-ročného Johanssona zdolal pomerom hlasov 27:23. Švéd šéfoval od roku 1990.

„Váha našej zodpovednosti spočíva v ochrane futbalu ako celku. Pre mňa však naďalej zostáva v prvom rade hrou. Ak sa nám podarí zachovať jeho hodnoty a vášeň, vtedy si môžeme povedať, že sme zvíťazili,“ nezaprel svoj povestný idealizmus prvý muž európskeho futbalu Michel Platini.

Platini v krátkosti už stihol predstaviť aj hlavné body svojej agendy pre nadchádzajúce štvorročné obdobie. Sústrediť sa chce na rozvoj národných tímov, na klubovej úrovni sľubuje tvrdý odpor voči snahám vyhradiť Ligu majstrov len pre elitné mužstvá. Vo svojom prejave nezabudol vyzdvihnúť dôležitosť programu finančného fair play so sankciami voči klubom, ktoré sa nepodriadia disciplíne v hospodárení.

„Je to kľúčový projekt, ktorý nám pomôže odstrániť niektoré nežiaduce javy,“ povedal Platini. Za ďalšie svoje výzvy označil boj proti násilnostiam na štadiónoch a ovplyvňovaniu výsledkov stretnutí.

Dojatý šéf európskeho futbalu

Michel PlatiniFoto: SITA/APPo hromadne prejavenom súhlase všetkých delegátov kongresu zožal Platini obrovský aplauz, ktorý ho očividne dojal. „Myslel som si, že už som dosť starý, aby som dokázal ovládať svoje emócie,“ reagoval majster Európy z roku 1984 a vo svojej ďakovnej reči pokračoval: „Tento rok som mal výhodu v tom, že som svoje víťazstvo predsa len očakával, takže bol čas pripraviť si pár slov. Po prvom zvolení som tak trochu ďakoval predchodcom a potom v návale nostalgie aj tým, ktorí ma sprevádzali životom, starým priateľom. Dnes by som chcel vysloviť vďaku všetkým, s ktorými dennodenne pracujem, svojim novým priateľom, ktorí stoja po mojom boku. V prvom rade ďakujem vám, priatelia z národných asociácií. Ďakujem vám z hĺbky srdca za vašu dôveru.“

Platini nezabudol ani na armádu drobných futbalových robotníkov. „Vy ste hrdinami každodenného života, bez ktorých by sme nemali Beckenbauera, Cruyffa, Zidana či Messiho. Bez vás by sme sa nemohli deliť o krásne futbalové momenty. Mám na mysli dobrovoľníkov a trénerov. Oni vštepujú pravé hodnoty našim deťom, vychovávajú ich a robia našu spoločnosť lepšou,“ cituje Platiniho stránka uefa.com.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM