Webnoviny - Svet

Miera nezamestnanosti je najvyššia od januára 2005

WEBNOVINY.SK

Odporúčame: Dávky v nezamestnanosti dostáva viac ako 40-tisíc ľudí V Kežmarku sú ľudia aj 20 rokov bez práce BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti v septembri medzimesačne stúpla o 0,25 percen­tuálneho bodu na 13,37 %. Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol v septembri 356 650 osôb. V porovnaní s augustom vzrástol o 6 765 osôb. Analytik UniCredit Bank Slovakia Dávid Dereník upozorňuje, že ide o najvyššiu nezamestnanosť od januára 2005.

Celkovo bolo v septembri bez práce 390 559 osôb, čo predstavuje medzimesačný nárast o 6 339 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla 14,64 %. V porovnaní s augustom sa zvýšila o 0,24 percen­tuálneho bodu.

„Medzimesačný nárast nezamestnanosti spôsobil predovšetkým nárast absolventov v evidencii úradov práce, ale aj významný prítok dobrovoľne nezamestnaných do evidencie,“ konštatuje ústredie práce. Zároveň však upozorňuje, že v medziročnom porovnaní prišlo do evidencie menej absolventov, a to napriek tomu, že celkovo tento rok skončilo školu viac žiakov a študentov. Podľa ústredia to teda znamená, že absolventom sa vo väčšej miere ako v minulom roku podarilo uplatniť na trhu práce

Zvýšenie nezamestnanosti spôsobila okrem absolventov najmä skupina nezamestnaných bez predošlého pracovného zaradenia, teda osoby dobrovoľne nezamestnané, matky po materskej dovolenke, osoby vracajúce sa zo zahraničia, všetci tí, ktorí nehlásia nijaké predošlé zamestnanie. „Evidencia nezamestnaných je pre tieto osoby výhodná preto, lebo za nich štát hradí zdravotné poistenie,“ pripomína ústredie.

Aj podľa Dereníka je september spojený s rastom nezamestnanosti kvôli študentom. Celkový stav absolventov v evidencii sa pritom v septembri v porovnaní s minulým rokom znížil o 3,6 %. „Na prvý pohľad sa môže zdať, že absolventi si dnes ľahšie nájdu prácu, avšak tieto čísla skresľuje demografická krivka, podľa ktorej by malo byť obyvateľov medzi 15 až 19 rokom dnes o 5 % menej ako v minulom roku. Tento fakt tak nahráva aj menšiemu prílevu absolventov do evidencie, ako aj menšiemu stavu absolventov v porovnaní s minulým rokom,“ tvrdí analytik. Ten si pritom nemyslí, že podmienky na trhu práce sú v súčasnosti pre absolventov lepšie ako pred rokom. „Časť absolventov si pravdepodobne prácu nájde, ale výrazná väčšina, a to najmä absolventov stredných škôl, je odkázaná na úrady práce,“ dodal.

Do evidencie uchádzačov o zamestnanie minulý mesiac pribudlo 41 867 osôb, čo bolo oproti augustu o 19 631 neza­mestnaných viac. Odlev nezamestnaných počas minulého mesiaca predstavoval 35 528 osôb, čo je medzimesačný nárast o 11 205 osôb. Priemerná dĺžka evidencie dosiahla v septembri 14,06 mesiaca. Medzimesačne sa zvýšila o 0,06 mesiaca.

Ústredie práce pritom upozorňuje, že z vyše 35 tis. uchádzačov o zamestnanie, ktorí v septembri odišli z evidencie nezamestnaných, tak 20 818 urobilo preto, lebo sa riadne zamestnali. V porovnaní s predošlým mesiacom je to nárast o 41 %. Najviac nezamestnaných si našlo v septembri prácu v Košickom, Prešovskom a Banskobystric­kom kraji.

Mierne pribudlo uchádzačov, ktorí odišli do zahraničia a tých, ktorí začali v zahraničí začali podnikať. V septembri narástol aj počet ponúkaných voľných pracovných miest. „Ku koncu septembra 2011 bol na úradoch práce aktuálny stav voľných pracovných miest 8 901,“ informuje ústredie. Medzimesačne sa tak zvýšil o 819 miest a medziročne o 1 450. K záujmu zamestnávateľov o prijatie uchádzačov o zamestnanie do trvalého pracovného pomeru mohol podľa ústredia práce prispieť aj nový Zákonník práce, ktorý začal platiť v septembri.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM