Peter Klimant Kultúra

Miestna časť Prešova si pripomína veľké jubileum: Tešiť sa môžeme na oslavy s bohatým programom

Jedna z miestnych častí Prešova si pripomína okrúhle výročie - 700 rokov od prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti na nás čakajú oslavy s bohatým programom. Na čo všetko sa môžeme tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Miestna časť Prešova si pripomína veľké jubileum: Tešiť sa môžeme na oslavy s bohatým programom
Zdroj: Dnes24.sk

Nižná Šebastová, kedysi samostatná obec, dnes miestna časť mesta Prešov, si v závere roka pripomenie 700 rokov od prvej písomnej zmienky. Oslavy chystajú na nedeľu 27. decembra.

Bohatý program

Mestský poslanec pre túto miestnu časť Martin Lipka uviedol, že oslavy sa začnú o 10:30 h slávnostnou svätou omšou v Kostole Najsvätejšieho mena Ježiša a Márie. Popoludní od 16:00 h sa môžu všetci tešiť na zábavu. „Program koordinujeme spolu s mestom, lebo oslavy usporadúva mesto Prešov. Počas slávnostnej svätej omše sa posvätia symboly mestskej časti, erb a vlajka. Následne sa ďalší program bude odohrávať v bývalých kúpeľoch Išľa, kde bude v reštaurácii slávnostný obed a ocenenie obyvateľov a ľudí, ktorí sa zaslúžili o rozvoj Nižnej Šebastovej v rozličných oblastiach,“ informoval Lipka.

Podujatie bude pokračovať zábavou do 22:00 h. V programe vystúpi BB country, Folklórny súbor Šarišan, hudobná skupina Kollárovci, ľudová rozprávačka Araňa z Košíc a zábava vyvrcholí veselicou. Zlatým klincom programu bude ohňostroj.

Existovala už v 12. storočí

Lipka uviedol, že prvá písomná zmienka sa viaže k roku 1315, je to darovacia listina kráľa Karola Róberta z Anjou, ktorou miestne panstvo daroval Petrovi, Petenovmu synovi. Nižná Šebastová sa stala strediskom panstva, do ktorého patrili aj okolité obce Vyšná Šebastová, Podhradík a Okružná.

Z dobových správ a archeologických nálezov je zrejmé, že obec existovala už v 12. storočí. V priebehu dejín sa menil charakter, veľkosť obce aj jej oficiálny názov – od Olsebus, cez Sebes a Nizny Sebes, Alsó-Sebes i Alschó-Schebesch, či Dolní Ssebeš, Nižný Šebeš, od roku 1948 nesie dnešný názov Nižná Šebastová.

Minulý rok získali erb

Vlani bol heraldickou komisiou pri ministerstve vnútra schválený erb Nižnej Šebastovej, ktorý je zapísaný v Heraldickom registri. Autorom návrhu je heraldik Marcel Bodnár. Celý proces sa zavŕšil v tomto roku, kedy sa prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia stali erb a vlajka Nižnej Šebastovej jednými z oficiálnych symbolov, ktoré mesto Prešov môže používať.

Návrh erbu vychádza z obecného pečatidla z roku 1788. V strede pečatného poľa stojí mužská postava, ktorá v pravej ruke drží latinský kríž. Z pažite vyrastajú po stranách kvety a nad nimi sú dve hviezdy. Pravdepodobne ide o postavu františkána, keďže františkánsky kostol i kláštor tu pôsobili od prvej polovice 17. storočia a tento fenomén bol v Nižnej Šebastovej veľmi silný. Neobvyklý je aj kruhopis pečatidla s textom OPIDO AL: SEBES 1788. Lipka objasnil, že termín Opido znamenal mestečko, čo takisto svedčí o vtedajšom význame obce.

Nižná Šebastová má v súčasnosti okolo 3000 obyvateľov. Nachádza sa v nej priemyselná zóna, obytná štvrť i vojenské letisko. V Nižnej Šebastovej sa bude sláviť aj 30. januára budúceho roka, chystajú tu Šebešský ples.

Foto: ilustračné/Tomáš Motýľ

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie