Webnoviny - Svet

Mihál s prezidentom USSK o zmenách v legislatíve

WEBNOVINY.SK

Jozef Mihál Foto: SITA/Jozef Jakubčo KOŠICE 20. augusta (WEBNOVINY) – Cieľom piatkovej návštevy ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála v spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK), ktorá patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom a exportérom na Slovensku, bolo zoznámenie sa s fabrikou. Neprišiel vraj s nijakou ponukou pre firmu, ale chcel poznať názory významného zahraničného investora na kroky, ktoré vláda mieni podniknúť v ekonomickej sfére, sociálnej oblasti a zamestnanosti, najmä pokiaľ ide o zmeny v Zákonníku práce, zákone o kolektívnom vyjednávaní, zákone o minimálnej mzde a ďalších pracovnoprávnych vzťahoch. Minister to uviedol na brífingu po tom, čo si spolu s prezidentom USSK Georgom Babcokom prezrel výrobné prevádzky fabriky. „Zaujíma ma ich názor, akoby sme vedeli Slovensko zatraktívniť a pritiahnuť ďalších investorov najmä na východ,“ povedal Mihál. Dodal, že na túto tému chce hovoriť aj s ďalšími veľkými zahraničnými investormi a obchodnými komorami.

„O zmenách Zákonníka práce nechcem rozhodovať z pozície sily ministra, ale chcem dať priestor na diskusiu medzi odbormi a zamestnávateľmi, lebo ich sa to týka. Cieľom otvorenia Zákonníka práce je skvalitnenie legislatívy a jej posun trošku ďalej,“ povedal Mihál. Zatiaľ nechcel hovoriť konkrétne, lebo chce poznať názory zástupcov zamestnávateľov i odborových organizácií. Povedal, že pôjde o proces, pričom balík týchto zákonov chce pripraviť tak, aby sa o ňom rokovalo v parlamente na jar budúceho roku. Mihál ocenil, že spoločnosť U.S. Steel Košice má ako jediná špeciálny program pre zamestnávanie osôb zo sociálne znevýhodnených skupín. "Zaujímal som sa, akým spôsobom sa im darí realizovať tento projekt a ich pozitívne skúsenosti chceme využiť ich aj inde,“ povedal Mihál. Dodal, že podľa informácií vedenia spoločnosť má takmer 14 tisíc zamestnancov a v podobe subdodávok na seba viaže ďalších 25 až 30 tis. pracovných miest.

Prezident spoločnosti George Babcoke doplnil, že spoločnosť U.S. Steel za desať rokov pôsobenia na Slovensku splnila všetky záväzky, ktoré prijala pri privatizácii hutníckeho kombinátu. „Tieto záväzky vo výške 700 miliónov dolárov sme nielen splnili, ale ich aj prekračujeme. V súčasnosti sme v tomto kombináte preinvestovali okolo 800 miliónov eur. Momentálne realizujeme veľkú ekologickú investíciu za 90 miliónov dolárov – odsírenie koksárenského plynu. Pokiaľ ide o prognózu vývoja zamestnanosti, nechystáme sa prepúšťať, ale stále zaplňujeme prázdne miesta, ktoré vzniknú odchodom pracovníkov do dôchodku či z iných príčin. Pripravujeme zamestnávanie nových ľudí a v nadchádzajúcich mesiacoch budeme potrebovať okolo 60 nových pracovníkov,“ povedal Babcoke.

Podľa vyjadrenia Babcoka sa už situácia zlepšuje, pokiaľ ide krízu. „To najhoršie je azda už za nami,“ poznamenal. Babcoke uviedol, že s ministrom Mihálom chce hovoriť o chystaných zmenách legislatívy i obavách z možných dopadov, pričom zdôraznil, že „zmeny by mali viesť predovšetkým k zlepšeniu podnikateľského i konkurenčného prostredia a k vytváraniu nových pracovných príležitostí“.

Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla v novembri roku 2 000 privatizáciou hutníckeho kombinátu Východoslovenské železiarne. V súčasnosti vyrába takmer päť miliónov ton ocele. Ploché valcované výrobky dodáva do 80 krajín sveta a patrí k významným výrobcom karosárskych, obalových a elektrotechnických plechov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM