Webnoviny - Svet

MIHÁL: Zmeny v odvodoch umožnia znížiť sadzby

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Zmeny v odvodovom systéme, ktoré sa majú zrealizovať od začiatku budúceho roka, znamenajú podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála aj potenciálne zníženie odvodových sadzieb. „Dnes sa na odvodoch do Sociálnej poisťovne vyberie 4,2 miliardy eur. Ak hovoríme o zvýšení príjmov poisťovne nad 300 miliónov, tak je tu potenciál na zníženie odvodov,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Ak je podľa neho v súčasnosti odvodová sadzba pre zamestnávateľa a zamestnanca spolu 48 %, tak by sa táto celková odvodová sadzba dala znížiť zhruba o 4 percentuálne body. „Ak uvidíme realitu počas prvého polroka 2011, tak môžeme dať aj tie príjemnejšie správy o tom, že odvody môžu ísť dole,“ povedal Mihál.

Niektorým samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) sa zrejme zvýšia odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rezort zdravotníctva totiž navrhujú zmeniť pravidlá na stanovovanie vymeriavacích základov pre výpočet odvodov pre SZČO. Kým v súčasnosti sa vymeriavací základ na sociálne poistenie pre SZČO určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka by sa mal vymeriavací základ SZČO jednotne stanovovať tak, že sa pomerná časť základu dane vydelí číslom 1,352. Pri rovnakom základe dane ako v súčasnosti tak niektoré SZČO zaplatia na sociálne a zdravotné poistenie vyššiu sumu. „Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca,“ vysvetlil Mihál. Zamestnávateľ totiž platí za zamestnanca odvody na sociálne a zdravotné poistenie vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy. Minister Mihál však zatiaľ nevedel povedať, kedy sa prvýkrát použije nový, nižší koeficient pri výpočte vymeriavacích základov pre SZČO. „Niektoré detaily pri prechodných ustanoveniach si ešte stále ujasňujeme,“ povedal.

Zníženie koeficientu na určovanie vymeriavacieho základu SZČO sa podľa Mihála dotkne veľmi malého počtu živnostníkov, keďže v súčasnosti platí 85 % živnostníkov do Sociálnej poisťovne odvody v najnižšej možnej sume. „Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch,“ povedal minister. Zmena koeficientu pri výpočte vymeriavacieho základu SZČO tak podľa Mihála prinesie do rozpočtu Sociálnej poisťovne pomerne nízku sumu peňazí. Od SZČO by mala Sociálna poisťovňa podľa Mihála získať viac odvodov najmä kvôli obmedzeniu možnosti špekulatívneho rušenia a zakladania živností. „Ten, kto ruší živnosť a následne ju založí, má rok odvodové prázdniny. Už ich mať nebude,“ povedal Mihál. Vďaka tomu sa môžu podľa neho zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne v budúcom roku o 13 mil. eur a v roku 2012 o 30 mil. eur.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie zostane podľa Mihála naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zvýši sa však maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na päťnásobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zmena bude podľa Mihála aj v tom, že maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia sa bude stanovovať vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a nie ako v súčasnosti k 1. júlu kalendárneho roka. „Od 1. januára 2011 sa zvýši maximálny vymeriavací základ na päťnásobok priemernej mzdy z roka 2009,“ objasnil Mihál.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM