Webnoviny - Svet

MIHÓK: Vláda mala radšej zvýšiť DPH na 21 %

WEBNOVINY.SK

Peter MihókFoto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v tomto roku mierne zhorší. Podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka sa pod to podpíšu aj vládou prijaté opatrenia, keďže kabinet v tomto roku prijal skôr tie nepopulárne kroky. SOPK síce pozitívne hodnotí snahu vlády konsolidovať verejné financie, čo je podľa Mihóka z hľadiska stability ekonomiky dôležitý faktor, avšak výhrady má k štruktúre konsolidačného balíčka. Ten totiž zaťaží občanov a podnikateľov. Vláda sa podľa komory mala viac zamerať na úsporu na strane verejných výdavkov. Mihók by napríklad za lepšie riešenie považoval zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 21 %, čo by podľa jeho slov umožnilo vyhnúť sa viacerým čiastkovým opatreniam.

SOPK očakáva, že vláda už v budúcom roku pripraví zákony, ktoré vykompenzujú prijaté opatrenia s negatívnym dopadom na podnikateľské prostredie. Podľa komory je pritom dôležité, aby sa prioritne riešila otázka vymožiteľnosti práva a stav súdnictva. Jednou z oblastí, na ktorú by sa kabinet Ivety Radičovej mal sústrediť, je aj zjednodušenie daňového a odvodového systému. Podľa Mihóka je možné v tejto oblasti dosiahnuť významné pokroky bez potreby väčších investícií. SOPK taktiež očakáva, že vláda sa sústredí aj na oblasť čerpania prostriedkov z eurofondov. „Očakávame, že vláda pristúpi k zodpovednej politike čerpania prostriedkov,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej besede Mihók. Slovensko sa pritom podľa jeho slov bude musieť v ďalších rokoch sústrediť hlavne na inovácie a oblasť vzdelávania.

Slovenská obchodná a priemyselná komora reprezentuje spoločnosti, ktoré produkujú zhruba 85 % hrubého domáceho produktu Slovenska. Komora má zastúpenie aj v medzinárodných komorách, a to v Medzinárodnej obchodnej komore, Eurochambres a v Európskej asociácii obchodných a priemyselných komôr. Od roku 2008 má SOPK zastúpenie aj v Európskom parlamente podnikov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM