Aktualizované ELA Zo Slovenska

Mikas chce PRITVRDIŤ, dva týždne lockdownu vraj nestačia

Mali by sa prijať také opatrenia, ktoré by sa dotkli všetkých a budú prísne.

Zdroj: Dnes24.sk

V stredu to pred rokovaním vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Priznal, že presne nevie, ako aktuálne vyzerá posledná verzia opatrení, o ktorej má rozhodovať vládny kabinet.

Aktualizované 11:39: Konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Epidemická situácia na Slovensku je podľa nich kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Chorobnosť na ochorenie COVID-19 je podľa nich vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie. Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni ZŠ a v materských školách. Uviedli to v stanovisku, ktoré v stredu zaslali TASR.

Chce sprísniť

Slovensko sa podľa Mikasa nachádza vo vážnej situácii. Slovákov vyzýva na zníženie mobility. K dnešnému dňu bolo na Slovensku hospitalizovaných 3200 pacientov, povedal s tým, že ide o „pomyselnú premisu stanovenú v COVID automate“.

Mikas priznal, že nevie, v akej podobe sú aktuálne návrhy. Tvrdí však, že sa všetci musia spojiť. Z epidemiologického hľadiska by sa priklonil k tomu, aby opatrenia trvali tri týždne.

„Jediné riešenie je znížiť mobilitu, aby sa ľudia vyhýbali stretnutiam,“ povedal pred rokovaním vlády. Situácia je podľa neho natoľko vážna, že opatrenia, ktoré sa budú týkať všetkých, musia byť prísne.

Situácia sa má priebežne monitorovať. Aj keby sa teraz začali ľudia proti ochoreniu COVID-19 očkovať, situáciu v nemocniciach to zlepší až po čase.

Lockdown nestačí

Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním by mohli výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) to uviedla na sociálnej sieti. Zdôraznila, že lockdown iba odsúva obete a utrpenie o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je podľa nej uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam.

„Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým, navyše mimoriadne nákladným, opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie a tým je očkovanie,“ vyhlásila Remišová.

Zodpovednosť verzus populizmus

Alternatíva bez tzv. lockdownu neexistuje, všetko ostatné je populizmus. Pred rokovaním vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Deklaroval, že na vláde bude hlasovať za návrh pandemických opatrení z dielne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

„Ťažko hovoriť, čo vláda schváli, rokuje sa a rokovalo sa. Slovom dnešného dňa je zodpovednosť, respektíve zodpovednosť verzus populizmus. Verím, že zodpovednosť zvíťazí,“ podotkol Naď.

Vie si predstaviť niektoré výnimky len pre zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Minister nevie, aká je posledná verzia opatrení.

Budú výnimky

O výnimkách pre očkovaných ľudí sa podľa šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej rozprávajú už dlho. Podotkla, že obmedzenie vstupu do niektorých zariadení po zistení stavu osoby je v súlade v ústavou.

„Ak berieme do úvahy aj informácie zo Svetovej zdravotníckej organizácie, že ľudia, ktorí sú očkovaní, menej šíria vírus, tak je v poriadku, ak na to budeme objektívne prihliadať v rámci právnej úpravy,“ povedala Kolíková.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) pred rokovaním uviedol, že podporí akékoľvek opatrenia, ktoré budú chrániť zdravie, životy a minimalizovať ekonomické škody.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM