Webnoviny - Svet

Mikloš hrozí ďalšími pokutami pre Najvyšší súd

WEBNOVINY.SK

Ivan Mikloš Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Dnešným opakovaným neúspešným pokusom ministerstva financií urobiť kontrolu na Najvyššom súde SR podľa ministra Ivana Mikloša pokračujú protizákonné obštrukcie zo strany predsedu súdu Štefana Harabina. „Budeme pokračovať a využívať možnosti, ktoré nám zákon dáva," reagoval na situáciu Mikloš. Pripomenul, že súdu už udelili pokutu a teraz v správnom konaní beží trojdňová lehota, počas ktorej môže Najvyšší súd SR odstrániť dôvody pokuty. „Ak ich neodstráni, tak jednoducho bude pokuta účinná a na budúci týždeň pokračujeme. Takže kontrola pôjde znova, ak najvyšší súd neurobí nápravu, ak nebude umožnená táto kontrola a pán predseda Harabin bude pokračovať v protizákonných obštrukciách, tak bude udelená ďalšia pokuta,“ uviedol Mikloš. Dodal, že „v správnom konaní je možné túto pokutu udeľovať opakovane a ja ju budem udeľovať opakovane“. Podľa neho tento prípad dokresľuje spôsob, akým Harabin riadi Najvyšší súd SR.

Mikloš uviedol, že okrem pokračovania v pokusoch o kontrolu NS SR budú hľadať aj iné riešenia, lebo situácia je podľa neho absurdná. Spomenul, že majú aj zákonodarnú iniciatívu, ale nekonkretizoval ďalšie možné kroky.

Harabin si urobil z NS SR nedobytnú pevnosť

Skupine kontrolórov ministerstva financií sa ani dnes nepodarilo urobiť kontrolu na Najvyššom súde (NS) SR. Po telefonickom rozhovore z vrátnice najvyššieho súdu so zástupcami tejto inštitúcie kontrolóri budovu opustili. Bol to už opakovaný pokus o kontrolovanie hospodárenia najvyššieho súdu, o ktoré sa rezort financií pokúša od štvrtka. V prvom prípade ho podľa ministra financií Ivana Mikloša zmaril predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ľudí z ministerstva financií na kontrolu nepustili, pričom Harabin argumentoval, že na poverení je skorší termín. Kontrolu však preložili o dva dni práve na žiadosť najvyššieho súdu. Vtedy ešte Harabin tvrdil, že keď prídu Miklošovi kontrolóri so správnym poverením, tak kontrolu môžu urobiť. V pondelok však už začal argumentovať uznesením Ústavného súdu SR, ktoré podľa neho neumožňuje takúto kontrolu. Rezort financií v tomto prípade už udelil najvyššiemu súdu pokutu 33 000 eur a Štefanovi Harabinovi 1 000 eur. Kontrola sa neuskutočnila ani v utorok, pretože Harabin ako predseda Súdnej rady SR bol na jej rokovaní v Omšení , čiže mimo sídla najvyššieho súdu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM