Webnoviny - Svet

Mikloš za reklamu cestovke môže prísť o ročný plat

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Písomný podnet pre porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS) podáva dnes predsedníčka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Renáta Zmajkovičová. „Ide o jasné porušenie tohto zákona,“ zhodnotila reklamný leták cestovnej kancelárie Bubo Travel Agency, ktorý bol vložený v niektorých printových médiách. „S Bubom som nikdy nikde nebol, napriek tomu s čistým svedomím s ním odporúčam cestovať,“ píše sa v ňom. Výbor vedený Zmajkovičovou by sa mal podnetom zaoberať na rokovaní zvolanom na utorok 7. decembra. Ako Zmajkovičová pripomenula pre agentúru SITA, podaním písomného podnetu podľa zákona sa konanie automaticky začína, členovia ho môžu odmietnuť iba vtedy, keby nespĺňal všetky náležitosti. Ak výbor porušenie zákona potvrdí, môže Mikloš prísť o ročný plat.

O tom, že Mikloš použil svoje meno a fotografiu na reklamu súkromnej firmy, informovalo dnešné vydanie denníka Sme. V texte písanom v prvej osobe sa píše, že keby s nejakou cestovkou mal ísť na dovolenku, bol by to určite Bubo a že Bubo je „profík“ či „ideálne riešenie“.

Ústavný zákon o konflikte záujmov ústavným činiteľom vyslovene zakazuje propagáciu produktov, akými sú aj zájazdy. Verejný funkcionár podľa neho nesmie „používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu“.

Mikloša za jeho názor riaditeľ cestovky obdivuje, pretože si za ním stojí Riaditeľ cestovnej kancelárie Bubo Travel Agency Luboš Fellner obdivuje ministra financií Ivana Mikloša aj tisícky ďalších ľudí, ktorí zadarmo uverejňujú referencie na ich firmu, pretože tak vyjadrujú svoj názor a stoja si za ním. „Vážim si týchto ľudí, ktorí vedia spontánne oceniť, ak niekto tvrdo pracuje a je lepší. Ľudí s otvorenou mysľou, ktorí sami veľmi tvrdo pracujú a vedia teda oceniť druhých. Pán Mikloš si za tým, čo povedal, stojí. Ja si naopak vážim pána Mikloša za to, čo pre Slovensko počas minulého ministrovania urobil,“ vyhlásil Fellner v reakcii pre agentúru SITA. Fellner sa práve vrátil z newyorského maratónu, kde reprezentoval Slovensko, preto ho celá kauza prekvapila. Ako vysvetlil, západný svet stojí na referenciách a naopak, komunizmus nič také nepozná. Preto tvrdí, že v tejto „malej kauze“ vidí problém slobody slova. „Táto kauzička je v mojich očiach o tom, či Slovensko spraví opäť malý krôčik a mentálne vykročí od komunizmu k otvorenej spoločnosti,“ uzavrel Fellner.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM