Webnoviny - Svet

Miklošových kontrolórov na Najvyššom súde opäť zastavili

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Audit Ministerstva financií (MF) SR na Najvyššom súde (NS) SR sa dnes síce začal, ale pokračovať nemôže.

Audítorská skupina rezortu financií približne po hodine opustila budovu Najvyššieho súdu SR. „Šéf správy Najvyššieho súdu SR oznámil kontrolórom z rezortu financií, že existujú závažné právne prekážky,“ povedal hovorca rezortu financií Martin Jaroš. Vedúci správy Najvyššieho súdu sa odvolal na rozhodnutie krajského a Najvyššieho súdu, ktoré rozhodovali o spore o 30-tisícovej pokute. Tú pôvodne vyrubilo ministerstvu financií najvyššiemu súdu za neumožnenie vykonania auditu. Spomínané súdy poukázali na to, že Najvyšší súd nie je orgánom verejnej správy, ale najvyšším orgánom súdnej moci a podľa nich by nemal robiť kontrolu na súde vládny orgán, ale Najvyšší kontrolný úrad SR.

Dnes sa teda len vyhotovila zápisnica o tom, že vládny audit začal a nepokračuje.

Kontrolóri rezortu financií dnes poukázali na to, že medzičasom už rozhodol aj ústavný súd v disciplinárnom konaní voči predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi, ktorý ho potrestal zrážkami 70 percent z platu na jeden rok. V tomto prípade ústavný súd potvrdil, že ministerstvo financií kontrolu na Najvyššom súde urobiť môže. Ako upozornil Jaroš, od predstaviteľa NS dostali informáciu, že o takomto verdikte nemajú na NS SR vedomosť, takže podľa hovorcu MF SR treba zrejme počkať na jeho doručenie. Ministerstvo financií zváži ďalšie kroky. Jaroš deklaroval, že kontrolu hospodárenia s peniazmi daňových poplatníkov na NS chcú urobiť naďalej.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM