Webnoviny - Svet

Mikolaj chce znižovať počet vysokoškolákov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Na Slovensku ide po maturite na vysoké školy a univerzity príliš veľa študentov, tvrdí to minister školstva Ján Mikolaj. Podľa neho treba dbať viac na kvalitu než kvantitu. „Na vysokých školách máme 75 až 80 percent študentov. Sme prví v Európskej únii, čo nie je dobré, lebo máme vysoké školy preplnené,“ povedal pre agentúru SITA Mikolaj.

Rezort chce toto číslo znížiť. „Našou snahou je trošičku zredukovať počet zhruba na tých 55 až 60 percent,“ uviedol Mikolaj. Minister len v júli požiadal vysoké školy, aby do nového akademického roka dodatočne prijali približne 5 000 absolventov stredných škôl a asi 300 uchádzačov o doktorandské štúdium. Označil to za mimoriadne opatrenie v čase hospodárskej krízy, ktoré má časť maturantov zachrániť pred úradom práce.

Jedným z nástrojom na zníženie počtu vysokoškolákov je komplexná akreditácia. Tá limituje počet študentov na jedného profesora, docenta a PhD. Zastavenie niektorých študijných programov nepriznaním akreditácie považuje Mikolaj za „prečistenie mechanizmu“. Pákou má byť aj nová metodika financovania. Prostredníctvom nej môže rezort siahnuť na peniaze tým, ktorých absolventi najviac končia na úrade práce. „Máme taký koeficient, ktorý odráža počet ľudí, ktorí sú na úradoch práce vo vzťahu k študijným odborom. Čiže vieme zobrať až 10 percent finančných prostriedkov z takýchto študijných programov,“ uviedol Mikolaj.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM