Webnoviny - Svet

Mikolaj kritizoval vládny návrh pre školstvo

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Rozdielom jedného hlasu prešla v parlamentnom výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport kapitola o školstve z Programového vyhlásenia vlády, ktoré dnes pred poslancami odprezentovala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Za hlasovalo sedem koaličných poslancov z výboru a šesť poslancov z opozície bolo proti. O Programovom vyhlásení vlády začnú poslanci diskutovať v pléne v stredu. Kapitola „Školstvo, veda, mládež a šport“ vyvolala vo výbore živú diskusiu, v ktorej bol hlavným kritikom bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Jeho argumenty si vypočul aj jeho nástupca v ministerskom kresle Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).

Mikolaj kritizoval obsahovú aj formálnu stránku návrhu kapitoly, ktorej vytkol aj štylistické a pravopisné chyby. Mikolaj bol podľa jeho slov zvedavý na návrhy ministerstva školstva v Programovom vyhlásení vlády, ale je z nich sklamaný. V kapitole mu chýba viac konkrétnych vecí. „Kedy, koľko bude prispievať do vzdelania? Bude mať vláda nejakú predstavu?“ pýtal sa Mikolaj Jurzycu k zámeru, že vláda zvýši výšku finančných zdrojov na školstvo, vedu, šport. Mikolajovi chýba v programe aj zámer vlády, ktorý by v rámci zmeny štátneho vzdelávacieho programu podporoval témy o histórii národa a jeho osobnostiach, humanite, solidarite, spravodlivosti, tolerancii. „Z tohto tam nemáte nič,“ skritizoval Mikolaj. Kritike podrobil okrem iného aj zámer vlády, aby bol posledný ročník materskej školy povinný, zvýšenie autonómie škôl, prehodnotenie významu špeciálnych škôl či postupné zavedenie angličtiny ako povinného cudzieho jazyka. Mikolaj navrhol počas debaty návrh kapitoly stiahnuť a dopracovať, lebo ho považuje za nedokončený.

Mikolajova oponentka Tatiana Rosová z SDKÚ-DS si myslí, že návrh v oblasti školstva predstavuje udržateľné riešenia v rámci rozvoja vzdelanosti. Jej stranícky kolega Miroslav Beblavý uviedol, že návrh Programového vyhlásenia vlády v kapitole školstva obsahuje konkrétne záväzky vlády, hlavne v tom, že chce zaviesť angličtinu povinne do škôl, či povinné absolvovanie posledného ročníka materskej školy. „Na Slovensku po slovensky, vo svete po anglicky,“ zhodnotil zámer ministerstva školstva zaviesť angličtinu na školách ako povinný jazyk minister Jurzyca. Podľa predstáv vlády by mal každý absolvent strednej školy vedieť plynule rozprávať po anglicky. Minister školstva pripustil po debate, že aj opozícia predniesla veľa konštruktívnych nápadov ku kapitole školstva v návrhu vládneho programu. Uviedol, že v rámci voľnosti rámca Programového vyhlásenia vlády sa bude môcť postupovať aj podľa návrhov, ktoré dnes odzneli v parlamentnom výbore pre školstvo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM