Webnoviny - Svet

MIKOLÁŠIK: Obama chytá hadov cudzími rukami

WEBNOVINY.SK

Guantánamo Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama podľa europoslanca a bývalého diplomata Miroslava Mikolášika (KDH) premiestňovaním väzňov z Guantánama ide chytať hadov s cudzími rukami. Ako uviedol Mikolášik pre agentúru SITA, Obama populisticky sľúbil zatvorenie Guantánama. Podľa neho USA zatvorenie základne mali urobiť vo vlastnej réžii. „Oni ho postavili, nech ho zrušia. USA je veľká krajina, ktorá nemusí žiadať o pomoc Európsku úniu,“ zdôraznil Mikolášik. Zároveň dodal, že Guantánamo je potrebné zrušiť, pretože tam boli porušovaná základné ľudské práva.

Mikolášik obviňuje z nezodpovednosti ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa neho totiž traja zadržiavaní, ktorí majú byť prijatí na Slovensku, sú zločinci a teroristi. „V iných krajinách, kam idú títo zadržiavaní, bývajú postavení najskôr pred súd a nepohybujú sa ako ľaliovo čisté bytosti,“ vyhlásil Mikolášik. Ľavicová vláda rozhodnutím prijať zadržiavaných koná podľa neho nezodpovedne. "Vo väčšej alebo menšej miere terorizmus vykonávali. Možno sú členmi al-Kájdy, vyhlásil s tým, že bezpečnosť občanov SR by mala byť prvoradá.

Podpredseda SDKÚ-DS a europoslanec Eduard Kukan nie je z rozhodnutia vlády nadšený. „Súhlasím však s tým, že Američanom a Barackovi Obamovi treba pomôcť, lebo zrušenie tábora je v záujme medzinárodného spoločenstva,“ uviedol pre agentúru SITA.

Slovensko by sa podľa predsedu SNS Jána Slotu malo chrániť od vplyvu ľudí, ktorí majú niečo s terorizmom. „Nikto nevie, čo majú za sebou, nejakú teroristickú činnosť,“ vyhlásil Slota v rozhovore pre agentúru SITA v reakcii na správu, že Slovensko prijme trojicu zadržiavaných z Guantánama. Upozornil, že v londýnskom metre teroristický čin spáchali moslimovia narodení v Londýne. „To je memento a nebezpečenstvo aj v súvislosti s touto trojicou,“ zdôraznil. Rozhodnutie prijať zadržiavaných z Guantánama považuje za ústretový krok k USA.

Podpredseda SMK József Berényi je presvedčený, že keby bol premiér Robert Fico v súčasnosti v opozícii, a vláda by rozhodla o prijatí zadržiavaných z Guantánama, takýto krok by kritizoval. „V porovnaní s predvolebnými rečami v roku 2006 Roberta Fica je to vážna zmena,“ uviedol Berényi pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že ak by bola SMK vo vláde, pravdepodobne by súhlasila s takouto pomocou USA.

Slovensko prijme trojicu zadržiavaných z Guantánama. Dnes to oznámil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podľa ministra týmto rozhodnutím Slovenská republika vyjadruje podporu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, ktorý nastolil novú atmosféru v medzinárodných vzťahoch. Pripomenul, že Slovensko malo výhrady k fungovaniu Guantánama, preto privítalo rozhodnutie o jeho zatvorení. „Sme súčasťou tohto riešenia,“ uviedol Lajčák pred novinármi. Zároveň pripomenul, že vláda USA sa obrátila na členské krajiny EÚ so žiadosťou o nájdenie pobytu pre osoby z Guantánama, u ktorých nie je dôvod na stíhanie, ale nemôžu sa vrátiť domov. Lajčák odmietol odpovedať na otázky, z akých krajín trojica zadržiavaných pochádza, ani kde budú umiestnení. Ubezpečil však občanov SR, že sa nemusia obávať o svoju bezpečnosť. Podľa Lajčáka rozhodnutie o prijatie trojici zadržiavaných je prvým oficiálnym vyjadrením slovenskej vlády a doterajšie individuálne vyhlásenia považuje za irelevantné.

Zadržiavaní z Guantánama budú na Slovensku umiestnení do zariadení ministerstva vnútra. Budú strážení, aby nepredstavovali nebezpečenstvo pre občanov SR. Všetci boli podozriví, ale nebol dostatok dôkazov, aby mohli byť obvinení. Slovensko dostalo viacero mien so spismi o zadržiavaných. S tými, ktorí prídu na Slovensko, boli urobené aj pohovory. Sami museli s premiestnením na Slovensko súhlasiť. Jeden z trojice je ženatý a má deti. Rodina by mala za ním pricestovať na Slovensko. Trojica sa bude musieť naučiť po slovensky, dostane ubytovanie a Slovensko sa im postará o prácu. Zadržiavaní nemohli byť vydaní do domovských krajín, pretože im tam hrozili perzekúcie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM