Webnoviny - Svet

Mikuláš Vareha vraj zamestnával 600 ľudí, mnohým neplatil

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Kauza Mikuáš Vareha v číslach

Prokuratúra na Mikuláša Varehu už podala obžalobu z pokračujúceho trestného činu skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty.

Obžaloba je len za údajné obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek, ktoré medzi sebou robilo 11 spoločností Mikuláša Varehu.

Prípad sa svojím rozsahom zapíše do dejín kriminalistiky. Spis má 83 zväzkov, prokuratúra ním naplnila celý dopravný vozík, keď ho posielala na súd.

Iba obžaloba má 72 strán a len opis skutku, teda konania obvineného, zaplnil 16 z nich. V prípravnom konaní vypočuli asi 650 svedkov.Známy zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha, ktorý už čelí obvineniu z daňových deliktov, bude musieť zrejme vysvetliť aj to, ako to bolo s jeho údajným zamestnávaním množstva ľudí.

Počas vyšetrovania kauzy neplatenia daní a nadmerných odpočtov DPH pri obchodoch s lykožrútom a euroočkami (štepné prúty jabloní) medzi firmami Mikuláša Varehu vyplávali na povrch ďalšie nezrovnalosti.

Podnikateľ tvrdí, že zamestnával vyše 600 ľudí, ale mnohí z nich na tie časy nespomínajú najlepšie.

„Podľa viacerých výpovedí niektorí ľudia pracovali v spoločnosti len pár dní, týždňov alebo mesiacov a na svoju mzdu stále márne čakali,“ uviedol dozorujúci prokurátor prípadu Ján Šanta. Napokon znechutení sami odišli.

Prokurátor po výsluchoch posunul svoje zistenia Okresnej prokuratúre v Trebišove, ktorá je v tomto prípade vecne a miestne príslušná konať.

Išlo o výpovede asi 30 zamestnancov Mikuláša Varehu, ktorí vo výsluchoch k daňovej trestnej činnosti vypovedali aj o nevyplatenej mzde. V dôsledku toho vzniklo podozrenie z trestného činu.

Aj údaj o zamestnávaní šiestich stoviek ľudí vznikol sčítaním všetkých, ktorí cez firmy takpovediac prešli. Naraz tam neboli zamestnaní, niektorí pracovali iba sezónne, alebo do chvíle, kým vydržali chodiť do práce bez vyplatenej mzdy.

Prokuratúra sa zaujíma aj o to, či mu nepomáhali na daňovom úrade a rieši aj ďalšie podozrivé obchody s inými komoditami. Mikuláš Vareha je vo väzbe.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM