Monika Hanigovská Magazín

Miláčik, bolí ma hlava: To nie je výhovorka! PREČO trpia ženy DVAKRÁT častejšie ako muži?

Bolí vás často hlava? Dobrou správou je, že poznáme potenciálne spúšťače, a tak vieme bolesť utlmiť a zmierniť.

Ilustračný obrázok k článku Miláčik, bolí ma hlava: To nie je výhovorka! PREČO trpia ženy DVAKRÁT častejšie ako muži?
Zdroj: pixabay.com

Prečo má toľko žien bolesti?

„Existuje niekoľko dôvodov, prečo je to častejšie u žien ako u mužov,“ povedala profesorka neurológie. Sú to napríklad hormonálne zmeny, tie zohrávajú veľkú úlohu pri bolestiach hlavy a záchvatoch migrény. Niektorí ľudia pociťujú migrénu pravidelne počas menštruácie.

„Chlapci pred pubertou síce majú vyšší výskyt migrén ako dievčatá, ale po puberte sa ich výskyt zvyšuje práve u dievčat,“ vysvetlila doktorka Lauren Natbonyová, riaditeľka Integrative Headache Medicine.

Špecialista dodala, že po menopauze hladiny estrogénu klesnú, ženy majú stabilné hormóny a výskyt tohto javu skutočne klesá.

Po druhé, ženy majú rôzne problémy s držaním tela, čo prispieva k napätiu krku a ramien. „Bedrové kosti sú spojené s kolennými a členkovými kosťami. Takže v podstate všetko sa prenáša do hlavy,“ opísala doktorka.

„Spôsobuje to bolesť v krku, ktorá „naštartuje“ bolesť hlavy a napätie, ktoré môžu spustiť migrénu,“ vysvetlila Natbonyová a dostala, že aj nedostatok spánku a stres môže prispieť k tomu, že máme hlavu ako v obruči.

Ako obmedziť bolesti hlavy? Nájdete na poslednej strane!

Ako často vás bolí hlava?

len občas 32.3%

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM