Webnoviny - Svet

Milan Máčala má šancu postúpiť s Bahrajnom na MS 2010 v JAR

WEBNOVINY.SK

PRAHA 16. októbra (WEBNOVINY) – Jediným českým zástupcom na MS 2010 v JAR sa môže stať tréner reprezentácie Bahrajnu Milan Máčala. Táto ázijská krajina totiž v medzikontinen­tálnej baráži bojuje o postupové miesto na svetový šampionát s Novým Zélandom. Milan Máčala, ktorý bol v rokoch 1990 –1993 trénerom federálnej česko-slovenskej reprezentácie. Zverenci 66-ročného rodáka z Biskupíc pri Luhačoviciach v sobotňajšom prvom súboji baráže s Novým Zélandom doma iba remizovali 0:0, pred odvetou si stále veria.

„Výsledok 0:0 nás stále necháva v hre. Prvý polčas bol veľmi opatrný, ale to vyplýva aj z toho ako sa takéto pohárové dvojzápasy vlastne hrajú. Mužstvá sa nepoznali, pretože sa medzi sebou nestretávajú. Dôležité však je, že sme doma neinkasovali,“ povedal pre agentúru Mediafax Milana Máčalu a pokračoval: "Ak budeme v odvete hrať tak ako v druhom polčase domáceho duelu, mohli by sme to zvládnuť.“

Malé kráľovstvo ležiace na ostrovčeku v Perzskom zálive by v prípade postupu na MS 2010 bolo najmenšou krajinou v histórii svetového futbalu, ktorá sa prebojovala na svetový šampionát. Zatiaľ tento primát patrí súostroviu Trinidad a Tobago, ktorého futbalisti v roku 2005 práve výber Bahrajnu zastavili tesne pred bránami MS 2006 v Nemecku.

„Túto šancu už nechceme pustiť. Je pravda, že domácou remízou sme si situáciu trochu skomplikovali. Mali sme dať aspoň jeden alebo dva góly,“ priznal český tréner, ktorý od roku 1994 v arabskom svete zapustil pevné korene. Erudovaný futbalový odborník, ktorý v minulosti trénoval aj Sigmu Olomouc, Slaviu Praha a Baník Ostrava, okrem troch arabských klubov viedol aj reprezentácie Kuvajtu (1994–1997 a 1998), Spojených arabských emirátov (1997) Saudskej Arábie (1999–2000) a dvakrát aj Ománu (2001–04 a 2006–07).

Milan Máčala, ktorého v arabskom svete volajú „Biely šejk“ by si postupom do JAR splnil sen, ktorý sa mu nepodaril s československou reprezentáciou v kvalifikáciách o postup na ME 1992 vo Švédsku a MS 1994 v USA. „Ale tam to bolo trochu iné. Neviem, či to bola taká veľká tragédia, že sme vtedy nepostúpili. Vo Francúzsku sme napríklad dostali neregulárny gól. A boli tam aj ďalšie prechmaty. Túto krivdu si ponesiem so sebou celý život. Ale to už je minulosť, nemá cenu sa v tom opäť babrať,“ dodal Milan Máčala, ktorého v rokoch 1989 a 1990 vo vtedajšom Československu vyhlásili za najúspešnejšieho futbalového trénera roka.

SITA/MEDIAFAX

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM