Webnoviny - Svet

Milan Sládek uvedie na Slovensku hru Andy Andy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Svetoznámy mím, herec a režisér Milan Sládek predstaví na Slovensku svoju novú hru Andy Andy.

Komediálny životopis princa pop-artu Andyho Warhola uvedie v októbri na bratislavskej Novej scéne, agentúru SITA o tom informoval asistent Milana Sládka Richard Bednár.

„Predstavenie je kombináciou pantomímy, tanca, klauniády a herectva. Warholovu excentrickú osobnosť a život plný protikladov v ňom diváci spoznajú skutočne dokonale. Zachytáva nielen kreatívne a akčné momenty, ale aj tiché, zamyslené chvíle a robí tak náhľad do Warholovej duše úplným,“ priblížil hru Bednár. Priaznivci Sládkovej tvorby sa môžu tešiť hneď na tri predstavenia. Naplánované sú na 23., 24. a 25. októbra vždy o 19:00 v divadle Nová scéna v Bratislave.

Sládek existenciu Andyho Warhola prvý krát vedome vnímal začiatkom 70. rokov vďaka jeho filmu Flesh, uviedol pre SITA asistent Milana Sládka Richard Bednár. Dovtedy známy mím o umelcovi nič nepočul, pre Československo neexistoval.

Zapáčil sa mu jeho provokatívny spôsob filmového vyjadrovania. Až keď raz v istom časopise o umení na jednej z kresieb objavil slovenskú vetu – bola to rada Warholovej matky, kde dostať kúpiť dobrú klobásu, začal sa zaujímať o jeho pôvod.

Pantomimický opus

„Podnetom pre Sládkov pantomimický opus s názvom Andy Andy bola návšteva v Múzeu Andyho Warhola v Pittsburghu v decembri 2002. Do Pittsburghu ho autom viezli manželia, americkí Slováci, s ktorými sa zoznámil vo Washingtone. Veľmi dobre poznali Andyho bratov, a tak si mím vypočul mnoho zábavných historiek. Najstarší brat John vtedy vlastnil kuraciu farmu, z ktorej nemal veľké zisky. Ako nositeľ známeho mena sa pokúšal aj o umeleckú dráhu v nádeji, že tým získa viac prostriedkov než z farmy. A tak nechal niektoré z kureniec zo svojho chovu najprv prebehnúť cez rozliatu farbu a potom pobehať po bielom plátne. Viazanka, ktorej vzor vznikol uvedeným spôsobom a ktorú mal na svojom krku uviazanú Sládkov sprievodca, vraj stála 300 dolárov,“ poodhalil pozadie vzniku hry Andy Andy Richard Bednár.

„Andy Warhol ma nezaujíma len ako výtvarník, ale aj ako človek, ktorého korene naviac siahajú na Slovensko. Jeho rodičia pochádzajú z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Preto si nahováram, že ho môžem z tejto perspektívy pochopiť inak ako mnohí iní. Čím hlbšie som sa biografiou a dielom Andyho Warhola zaoberal, tým viac sa mi vybavovala akási dôstojná klauniáda, zachytávajúca jeho život a dielo,“ cituje tlačová správa k hre samotného Milana Sládka.

Mím, ktorý ovplyvnil tento žáner

Milan Sládek (1938), mím, ktorý v celosvetovom meradle ovplyvnil tento žáner, je aj autorom hier, režisérom, riaditeľom divadla, organizátorom festivalov, pedagógom a tiež výtvarníkom. V roku 1959 založil v Prahe pantomimický súbor, s ktorým o dva roky neskôr prešiel do Bratislavy.

V roku 1968 odišiel do Švédska a neskôr do Nemecka, kde sa usadil v roku 1970. V roku 1974 založil v Kolíne nad Rýnom súkromné Divadlo Kefka, v tom čase jedinú pantomimickú scénu v Západnej Európe, v roku 1976 aj Medzinárodný festival pantomímy Gaukler, ktorý patril k najvýznamnejším svetovým festivalom pantomímy.

Pravidelne spolupracoval s renomovaným Goetheho inštitútom a reprezentoval Nemecko na zahraničných festivaloch a zájazdoch.

V rokoch 1987 až 1992 bol profesorom na Folkwanglovej umeleckej škole v Essene. Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa vrátil späť do vlasti.

Sládek inicioval rekonštrukciu známej bratislavskej historickej budovy Aréna na petržalskom brehu Dunaja. Do júna 2002 v nej viedol novozaložený inštitút pre pohybové divadlo – Divadlo Aréna a následne sa vrátil späť do Nemecka, do Kolína nad Rýnom.

So svojimi predstaveniami navštívil 53 krajín a vytvoril 44 inscenácií, pričom medzi najznámejšie patria: Kefka a stratená lopta, Príbeh vojak, Figarova svadba, či Grand Pierrot. Je nositeľom viacerých cien a vyznamenaní. Medzi inými v roku 1998 dostal cenu Ministra kultúry SR za vynikajúcu dlhoročnú prácu a osobný prínos pre slovenskú kultúru a umenie a v roku 2000 mu vtedajší prezident SR Rudolf Schuster udelil Rad Ľudovíta Štúra III. triedy. V tom istom roku Milanovi Sládkovi udelil pri príležitosti 10. výročia zjednotenia oboch nemeckých štátov vtedajší prezident Spolkovej republiky Nemecko (SRN) Johannes Rau Kríž za zásluhy SRN.

Nové predstavenia Milana Sládka prináša do Bratislavy agentúra Pressburg production. Lístky naň si záujemcovia môžu zakúpiť osobne v pokladni divadla alebo v sieti Ticketportal. Záštitu nad predstavením prevzal primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM