Webnoviny - Svet

Miloslava Zemková sa bráni, zákon vraj neporušila

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Reakcie zo sveta

Riaditeľka Európskej vysielacej únie (EBU) Ingrid Deltenreová vyjadrila znepokojenie nad tým, že na Zemkovú sa vyvíja obrovský politický tlak, aby odstúpila. „Takýto tlak je v rozpore s princípom, že verejnoprávne médiá musia byť nezávislé od politických vplyvov,“ napísala v liste Zemkovej.

Podobný názor vyjadril aj námestník riaditeľa IPI Anthony Mills, ktorý považuje zaistenie nezávislosti verejnoprávnych vysielacích spoločností za jednu z najdôležitejších súčastí demokratických krajín.Na odvolanie Miloslavy Zemkovej z postu generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) neexistuje vecný ani právny dôvod.

Pri odvolávaní v parlamente sa v stredu bránila, že zákon o RTVS jej neprikazuje informovať dopredu Radu RTVS o vypísaní výzvy na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, a teda jej odvolávanie sa deje protizákonne.

Zemková sa nazdáva, že radu by mala informovať až pred chystaným podpísaním zmluvy. Keďže však nevedela, kedy, či vôbec a aký objem bude mať jej finančné plnenie, nemohla si túto povinnosť splniť.

„V tomto prípade chýba nielen druhá zmluvná strana, ale aj predmet, zatiaľ nie je možné identifikovať zmluvný vzťah a splniť si povinnosť,“ dodala.

Odvolávala sa pritom na aplikačnú prax, ktorá sa vyvinula vo vzťahu medzi šéfkou RTVS a radou.

Šéfka RTVS sa pochválila

Zemková sa pochválila, že RTVS dosahuje od spojenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu dobré výsledky. „Je to inštitúcia, ktorá sa má čím pochváliť,“ tvrdila s tým, že počúvanosť rozhlasu stúpa, podarilo sa zastaviť pokles sledovanosti televízie a možno očakávať jej nárast.

Generálnu riaditeľku tiež teší, že RTVS sa podarilo hospodársky skonsolidovať a v roku 2011 skončila v zisku. „RTVS je ozdravená, konsolidovaná, nemá dlhy a je pripravená na rozvojovú fázu,“ dodala.

„Aký je teda skutočný dôvod na moje odvolanie?“ položila otázku Zemková. Ako podotkla, rozumie tomu, že vládny Smer-SD ju považuje sa politickú kandidátku bývalej koalície a súčasnej parlamentnej opozície.

"Za týchto okolností je aj výkon mojej funkcie sťažený, cítim stratu dôvery. Voľba ktoréhokoľvek generálneho riaditeľa RTVS v parlamente nesie so sebou toto riziko, ale nerozumiem argumentom, ktoré nie sú zákonné.

Svoju funkciu si vykonávam čestne," vyhlásila. „Ďakujem, a vážim si, že ste ma vypočuli. Dovidenia,“ zakončila svoje vystúpenie.

O odvolaní sa rozhoduje

Poslanci Národnej rady SR v stredu dopoludnia rokovali o odvolaní Miloslavy Zemkovej z pozície generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Ak ju plénum odvolá, Zemková vo funkcii skončí po necelom roku a pol od vzniku spojeného verejnoprávne­ho média.

Návrh na odvolanie generálnej riaditeľky vyplynul z obvinenia, že Zemková vyhlásila súťaž na prenájom priestorov pre verejnoprávny multiplex, pričom o tomto kroku vopred neinformovala Radu RTVS. Opozícia odvolávanie Zemkovej kritizuje a tvrdí, že Smer-SD sa takto usiluje o ovládnutie verejnoprávnych mé­dií.

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), ktorý odvolávanie navrhol, tvrdí, že reagoval len na podnet občana a k návrhu na odvolanie pristúpil len nerád a je mu „proti srsti“. Opozičným kritikom pripomenul, že postupuje na základe zákona, ktorý presadila bývalá vládna koalícia.

IPI vyjadril obavy

Medzinárodný novinársky inštitút (IPI) vyjadril obavy zo snáh niektorých členov vládnej strany Smer-SD o odvolanie Miloslavy Zemkovej. IPI tvrdí, že podľa zákona o RTVS jeho generálny riaditeľ nemá povinnosť vopred informovať Radu RTVS o obchodných tendroch.

Inštitút okrem toho pripomína, že informáciu o vypísaní spomínanej súťaže zobrala Rada RTVS na vedomie na svojej aprílovej schôdzi v rezolúcii číslo 40/2012.

Podpredseda Výkonnej rady IPI Pavol Múdry vyjadril v tejto súvislosti poľutovanie, že „opäť raz budú politické záujmy dôvodom na rozhodnutia, ktoré ovplyvnia verejnoprávny rozhlas a televíziu Slovenska“.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM