Minimálna mzda sa má zvyšovať: Vzrastie o 45 eur

Dobré správy. Na Slovensku by mala po novom roku narásť výška minimálnej mzdy.

Ilustračný obrázok k článku Minimálna mzda sa má zvyšovať: Vzrastie o 45 eur
Zdroj: TASR

Minimálna mzda od budúceho roka vzrastie zo súčasných 435 eur na 480 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie o 10,34 %. Minimálna hodinová mzda zamestnancov dosiahne 2,759 eura. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce, ktorý v stredu 11. októbra schválila vláda.

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy počas roka opakovane nedohodli. Svoje názory nezmenili ani na rokovaní tripartity venovanom tejto otázke v polovici septembra. Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyplýva povinnosť predložiť návrh na úpravu minimálnej mzdy zo zákona.

Celkové ročné náklady zamestnávateľov v súkromnej sfére na zvýšenie minimálnej mzdy by mali dosiahnuť 61,4 milióna eur. Z toho náklady zamestnávateľov na doplatky do novej sumy minimálnej mzdy by mali predstavovať 42,6 milióna eur a odvody do poistných fondov majú dosiahnuť 18,8 milióna eur.

Z analýzy vplyvov rezortu práce ďalej vyplýva, že nárast minimálnej mzdy sa môže premietnuť do rastu mzdových nákladov približne 30 000 zamestná­vateľov, ktorými sú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a približne 13 400 firiem. Zvýšenie minimálnej mzdy by sa malo dotknúť takmer 119 000 zames­tnancov, pričom takmer 70 000 pracuje pre SZČO a vyše 49 000 pre firmy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame