Webnoviny - Svet

Minister Jurzyca hľadá peniaze pre vysoké školstvo

WEBNOVINY.SK

SITA/Nina BednárikováFoto: SITABRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Snahu ministerstva školstva nájsť v budúcoročnom štátnom rozpočte viac peňazí pre vysoké školy a univerzity deklaroval dnes šéf rezortu Eugen Jurzyca. Reagoval tak na ich požiadavku nájsť v rozpočte 9 395 000 eur na bežné výdavky. Ako informoval počas dnešného zasadnutia parlamentného školského výboru, jeho rezort rokuje s ministerstvom financií. „Zdá sa, že k nejakému navýšeniu príde,“ skonštatoval. Upozornil však, že aj keď sa podarí nejaké peniaze uvoľniť, nedostanú sa k nim všetky školy automaticky. „Princípom je, že ak sa nám podarí vyrokovať nejaké zvýšenie, tak by to nemali byť peniaze, ktoré by išli plošne na vedu a vzdelávanie, ale iba do tých najlepších oblastí, tam kde dosahuje veda tie najlepšie výsledky,“ konkretizoval.

O navýšenie v rozpočte žiadajú Slovenská rektorská konferencia (SRK) a Rada vysokých škôl (RVŠ) spoločne, ich požiadavku podporujú aj odborári. Ak peniaze nedostanú, podľa viceprezidenta SRK Rudolfa Siváka to bude možné kompenzovať iba cez zníženie osobných výdavkov na pracovníkov alebo sa budú musieť vydať cestou znižovania výdavkov na vedu. „Iná možnosť proste nie je, všetko ostatné vyplýva zo zákona,“ doplnil Siváka predseda RVŠ Viktor Smieško.

„Je veľmi jednoduché povedať, že je potrebných viac peňazí,“ vyhlásil Martin Poliačik z SaS, podľa ktorého je na mieste otázka, aká je miera sebareflexie vedenia vysokých škôl a univerzít, či sa dostatočne snažia o hľadanie efektívnych riešení.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM