Webnoviny - Svet

Minister Lajčák diskutoval v Spojených štátoch o Balkáne

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Stretnutím s vybranými predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických začal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák návštevu v USA.

V diskusii dominovala situácia na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva a na Blízkom a Strednom východe.

Rovnako ako USA, aj SR podporuje proces demokratickej transformácie v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva.

„Sme presvedčení, že predovšetkým krajiny západného Balkánu by mali mať šancu stať sa členmi EÚ a NATO za predpokladu splnenia požadovaných kritérií,“ uviedol v rozhovore minister Lajčák.

Americkí predstavitelia ocenili angažovanosť Bratislavy v uvedených krajinách, čo okrem iného viedlo k začatiu prístupových rokovaní o vstupe Čiernej Hory do únie. Zároveň pozitívne vnímajú pôsobenie slovenskej diplomacie v Tunisku a Moldavsku v rámci tzv. Task Force, kde aktívne prispieva k demokratizácii spoločnosti.

Na margo situácie na Blízkom a Strednom východe vyjadrili obe strany znepokojenie z ďalšieho vývoja situácie v regióne, najmä násilia v Sýrii a iránskeho jadrového programu. Americká strana informovala o svojom pohľade na blízkovýchodný mierový proces ako aj na ďalšie pokračovanie takzvanej Arabskej jari.

Obe strany v rámci diskusie potvrdili záujem na ďalšom prehlbovaní bilaterálnej spolupráce vo všetkých oblastiach. Uvedené otázky ako aj ďalšie témy budú predmetom diskusie Miroslava Lajčáka s americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou.

Okrem nej sa v stredu stretne s americkými kongresmanmi Johnom Micom a Joeom Wilsonom, s námestníkom ministra obrany USA pre obrannú politiku Jamesom Millerom i predstaviteľmi Národnej bezpečnostnej rady.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM