Webnoviny - Svet

Minister Lipšic vidí za útokmi prácu bývalých SIS-károv

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Majiteľ bytu z Vazovovej podal trestné oznámenie

Majiteľ odpočúvaného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave a bývalý policajt Zoltán Varga podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru, ktoré sa týka legálnosti odposluchov.

Legálnosť odposluchov podľa Lipšica spochybňuje aj ústavná sťažnosť.

„Pokiaľ viem, je ústavná sťažnosť, ktorá spochybňuje legálnosť odposluchov vo vzťahu k vyšetrovaniu Gorily. Bolo podané trestné oznámenie na GP, ktoré sa týka legálnosti odposluchov, to bolo podané pred niekoľkými dňami, pokiaľ viem pánom Vargom a ústavná sťažnosť bola podaná tiež,“ vyhlásil Lipšic.Vyjadrenie Anonymous

Hackerská skupina Anonymous vydala stanovisko k stránke lipsic.net na svojom facebookovom profile.

„K stranke lipsic.net sa doteraz nikto neprihlasil. Moze ist o pracu jednotlivca, ktory sa hlasi k myslienke Anonymous, moze vsak ist aj o pracu niekoho uplne ineho – politickej strany, financnej skupiny… Logo Anonymous moze pridat ktokolvek kamkolvek,“ uvádzajú Anonymous na Facebooku. Zverejnené údajné spisy vojenskej kontrarozviedky, podľa ktorých minister vnútra Daniel Lipšic donášal tajnej službe, sú podľa jeho slov podvrhom.

Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že ide zrejme o kompromitáciu zo strany bývalých príslušníkov SIS. Podobné kompromitačné praktiky očakáva aj na adresu ďalších osôb, ktoré majú záujem vyšetriť korupčnú kauzu Gorila.

„Čakal som, že vyprodukujú sofistikovanejší, nie takýto primitívny útok. Týmto odkazujem bývalým príslušníkom SIS, aby sa nabudúce lepšie pripravili a overili si svoje informácie,“ vyhlásil Lipšic.

Dodal, že v zverejnenom spise nesedia niektoré informácie, napríklad že bol v popísanom čase na vojenskej základnej službe v Prešove. „Aj na prvý pokus je to trošku slabé,“ skonštatoval Lipšic.

Pol roka pred marcom 1998 totiž podľa vlastných slov vôbec nepracoval na Vojenskej obrannej prokuratúre v Prešove, pretože v tom čase bol preložený do Bratislavy. Tento fakt sa však v životopise ministra nenachádza.

„Takže bývalí príslušníci SIS si to asi nezistili,“ doplnil. Lipšic očakáva ďalšie kompromitujúce materiály, ktoré sa nebudú týkať len jeho. „Toto nie je len o mojej osobe, je to o tom, že sme niekomu stúpili na otlak,“ priblížil minister s tým, že ak si niekto myslí, že to zastaví vyšetrovanie kauzy Gorila, tak mu odkazuje, že určite ich to nezastaví. Lipšic sa domnieva, že zámerom falošných dokumentov na internete je odpútať pozornosť a zaviesť ju niekam inam.

„Neočakávam, že sa k tomu niekto prizná,“ doplnil minister, podľa ktorého má však dokument rukopis bývalých spravodajských dôstojníkov.

Minister poukázal na Pentu

„Kto je naozaj za tým? Kto využíva na Slovensku konšpiračné byty?“ pýtal sa ďalej Lipšic. Minister podľa vlastných slov pred niekoľkými dňami vydal rozhodnutie, ktorým konštatoval, že Privatbanka, ktorá patrí finančnej skupine Penta, porušila v 248 prípadoch zákon proti praniu špinavých peňazí v celkovom objeme pol miliardy korún.

„Je náhoda, že o týchto neobvyklých obchodných operáciách zamestnanci banky informovali príslušnú jednotku, ktorá patrí pod manažment Privatbanky a táto jednotka to neposunula finančnej polícii ďalej a porušila zákon?“ dodal.

Rozhodnutie spred niekoľkých dní je preto podľa Lipšica veľmi zrejmé a je jasné, že niekto tu porušuje zákony a veľmi sa bojí.

Privatbanka, ktorá neobvyklé finančné operácie nenahlásila, dostala pokutu, dodal Lipšic.

Na margo údajného stretávania sa s izraelským agentom Aronom Shavivom, o ktorom tiež hovorí dnes zverejnený dokument, Lipšic povedal, že nevie, o akého agenta ide. V minulosti sa vraj na päť minút stretol s konzultantom starostu bratislavskej mestskej časti Ružinov Dušana Pekára, ktorého meno si nepamätá a ktoré už nikdy v živote nevidel. Chcel s Lipšicom spolupracovať, ten to však odmietol.

Styky s agentmi odmietol

Na internetovej stránke www.lipsic.net sa dnes objavili údajné dokumenty vojenskej tajnej služby, z ktorých vyplýva, že Lipšic v minulosti pod krycím menom Zelenáč pracoval pre tajnú službu. Údajné spisy vojenskej kontrarozviedky VOS naznačujú, že Lipšic mal styky aj s bývalým agentom izraelskej tajnej služby Mossad.

Jeden z údajných dokumentov z roku 1998 uvádza, že Lipšic poskytoval tajnej službe informácie, keď bol na vojenskej základnej službe v Prešove. Pre VOS mal vraj poskytovať informácie o činnosti profesionálnych vojakov, vojakov základnej vojenskej služby a občianskych zamestnancov Vojenskej prokuratúry.

Ďalší dokument sa týka istého Arona Shaviva, ktorý robil vlani poradcu pre ministerstvo dopravy na čele so šéfom KDH Jánom Figeľom. Shaviv podľa medializovaných informácií pracoval v minulosti pre izraelskú tajnú službu Mossad. Podľa www.lipsic.net sa s ním Lipšic stretáva dodnes.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM