Webnoviny - Svet

Minister Malatinský prenajíma dom Haščákovi z Penty

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Nový minister hospodárstva Tomáš Malatinský v utorok priznal, že dlhodobo prenajíma Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta svoju vilu v stráženom objekte na Holom vrchu v Záhorskej Bystrici pri Bratislave.

„Žijeme v dome po manželkiných rodičoch,“ prezradil Malatinský.

Zmluva o prenájme je podľa ministra dvojstranová a veľmi jednoduchá. „Nájomné je štyritisíc eur,“ spresnil Malatinský na tlačovej besede. Zmluvu uzavreli hneď po skolaudovaní domu, podľa ministra to bolo v roku 2005 alebo 2006.

Malatinský v pondelok telefonoval s Haščákom, či môže zmluvu zverejniť, lebo sa na ňu novinári pýtajú. Minister uviedol, že Haščák ho požiadal, aby bol rozhovor rýchly, lebo bol práve v saune. Proti zverejneniu zmluvy Haščák podľa ministra nenamietal. Keďže trvá už asi sedem rokov, nevidel v tom problém.

Minister tvrdí, že ho Penta nebude ovplyvňovať

Malatinský neplánuje teraz prenájom zrušiť, tvrdí, že Penta ho nebude ovplyvňovať. „Nemienim tú zmluvu zrušiť, lebo ja si myslím, že je pre mňa výhodná a nemyslím si, že teraz by som predal ja neviem Bratislavský hrad pánu Haščákovi za to, že má zmluvu so mnou,“ povedal minister.

Súkromné číslo na Haščákov telefón má, ale nevolá si s ním bežne. S podozreniami, že by Haščák mohol na neho mať priamy vplyv, bude minister podľa vlastných slov žiť. „Ja žijem s mnohými podozreniami,“ dodal. Zároveň dal čestné slovo, že s Haščákom neudržuje obchodné styky od roku 2003. „Medzi tým sme sa stretli párkrát zdvorilostne, to je všetko,“ vyhlásil.

Jaroslav Haščák nechcel celú záležitosť komentovať. Podľa hovorcu finančnej skupiny Penta Martina Danka ide o otázku súkromného charakteru, ktorá nesúvisí s podnikaním finančnej skupiny Penta, píše SME.

Ministra s Pentou spojil Elektrovod

Minister hospodárstva pre SME povedal, že k pozemkom sa on a ľudia z Penty dostali vďaka Elektrovodu. Niekdajší štátny podnik sa v 90. rokoch pretransformoval. V rokoch 2000 – 2003, kedy bola Malatinského spoločníkom skupina Penta sa Elektrovod rozhodol odpredať pozemky v Záhorskej Bystrici. Nový šéf rezortu hospodárstva pre SME dodal, že parcely skúpili záujemcovia z firmy. Koľko za pozemok zaplatil však povedať nevedel.

V spomínanej lokalite býva okrem Haščáka aj Jozef Oravkin z Penty. Ich spoločník Jozef Špirko, ale aj exmanažér Vladimír Brodňan.

Premiérovi Robertovi Ficovi podľa vlastných slov nemusel vzťah s Haščákom vysvetľovať, ani sa ho na to nepýtal. Malatinský sa stal ministrom Ficovej vlády ako nestraník. Smer-SD hľadal ministra hospodárstva v dialógu so zamestnávateľskými zväzmi a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Nominácia Malatinského bola výsledkom konsenzu so zamestnávateľskými zväzmi.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM