Webnoviny - Svet

Minister Miškov vyzval Fica, aby sa mu ospravedlnil

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktoré malo rozhodovať aj o prevode plynovodu SPP na dcérsku spoločnosť eurstream, sa napokon skončilo po desiatich minútach, pretože bolo neuznášaniaschopné.

Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej besede minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorý zároveň vyzval predsedu Smeru Róberta Fica, aby sa mu ospravedlnil za nepravdivé výroky.

„Róbert Fico sa ma účelovo a za každú cenu snažil obviniť z nečestného, nekalého konania, prípadne z nekonania vo verejnom záujme,“ uviedol Miškov. Ako dodal, „používal pritom silné a expresívne slová ako krádež, skrytá a po tichu pripravovaná privatizácia, konšpirácia a podobne.“ Pôvod vzniku obvinenia

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v stredu vyzval predstavenstvo SPP, aby okamžite zasadlo a zrušilo štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov. Líder Smeru zároveň uviedol, že toto valné zhromaždenie bolo zvolané so súhlasom ministra hospodárstva Juraja Miškova. Podľa Fica je nebezpečné, ak najvýznamnejší slovenský podnik zvoláva dva dni pred parlamentnými voľbami mimoriadne zasadnutie valného zhromaždenia, a to aj so súhlasom predstaviteľov štátu. Ak by valné zhromaždenie schválilo prevod majetku SPP na dcérsku spoločnosť eustream, štát by podľa predsedu Smeru úplne stratil kontrolu nad tranzitným plynovodom z Ruska do západnej Európy.

Minister hospodárstva obvinenia šéfa opozície ešte v stredu odmietol s tým, že štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie SPP nebude uznášaniaschopné a neprijme teda žiadne rozhodnutia. "Kvôli nefunkčnosti Fondu národného majetku štát nemôže poslať svojich zástupcov na valné zhromaždenie,“ povedal Miškov. Prechod prepravných aktív z SPP na Eustream je podľa spoločnosti súčasťou plnenia požiadaviek európskej legislatívy, ktorú sú do svojej národnej legislatívy povinné implementovať všetky členské štáty EÚ.

Vyvolávanie mediálnej paniky

„Výsledok dnešného neuznášaniaschop­ného mimoriadneho valného zhromaždenia, na ktorom sa nezúčastnili zástupcovia štátu, je jasným a jednoznačným dôkazom, ako lživo a účelovo Robert Fico vyžíva akékoľvek informácie na vyvolávanie neoprávnenej a úplne zbytočnej mediálnej paniky s jediným cieľom, a to vytĺcť politický kapitál dva dni pred voľbami,“ povedal Miškov.

Miškov plánuje pozvať Fica na kolu

Napriek nepravdivým obvineniam sa minister na Róberta Fica a Ľubomíra Jahnátka rozhodol nepodať trestné oznámenie, iba ich verejne vyzval na ospravedlnenie. „Pán Fico, ak ste ozajstný chlap, tak si určite dokážete priznať svoju chybu a ospravedlniť sa za vaše včerajšie nepravdivé obvinenia. A ja vám za to sľubujem, že vás pozvem na kolu. Trebárs aj v parlamentnom bufete,“ vyhlásil Miškov.

Podľa organizátorky ide o nekalú činnosť

Na štvrtok bolo zvolané mimoriadne valné zhromaždenie SPP. Ministerstvo hospodárstva SR reagovalo, že zahraniční akcionári SPP zvolali mimoriadne valné zhromaždenie aj napriek jeho nesúhlasu, o ktorom boli informovaní listom začiatkom februára.

„Ministerstvo hospodárstva SR proti tomu písomne protestovalo, čo manažment podniku nevzal na vedomie,“ uviedla hovorkyňa rezortu Daniela Piršelová.

Hlavným cieľom demonštrantov podľa hlavného organizátora Petra Marčeka bolo, aby zmluva nebola podpísaná a prevod sa neuskutočnil.

„Darmo Miškov hovorí, že to nebolo ani pripravované na podpis, máme informácie, že to na podpis pripravované bolo,“ uviedol. Organizátori verili, že sa nazbiera aspoň stovka demonštrujúcich, ktorých na protest pozývali najmä prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Ďalšia organizátorka Stanislava Červeňová si však mysli, že by sa mali zúčastniť aspoň dva milióny ľudí, pretože ide podľa jej slov o nekalú činnosť, pri ktorej treba zasiahnuť.

„Budeme čakať na výsledok, a potom podnikneme ďalšie opatrenia,“ uviedla Červeňová pred protestom. Nevylúčili ani podanie trestného oznámenia, keby sa zmluva podpísala.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM